Zamknij

Bardzo rzadki gatunek owada odkryty w Polsce. Znaleziono kilkanaście siedlisk

19.11.2020 16:21
naboczeń bagienny
fot. Youtube/ Screen

Nabocznie bagienne zaobserwowane w Polsce. Kilkanaście siedlisk nabocznia bagiennego, bardzo rzadko występującego w Polsce owada z rodziny szarańczaków, odkryto w Beskidzie Niskim, Kotlinie Jasielsko-Krośnieńskiej i w Bieszczadach. Kilka z nich znajduje się w Magurskim Parku Narodowym (MPN).

Nabocznie bagienne zaobserwowane w Polsce. - W sierpniu wykryłem nabocznia bagiennego na terenie MPN na łąkach dawnych miejscowości Nieznajowa i Ciechania oraz na jednym stanowisku w otulinie parku koło Olchowca - powiedział Konrad Krasoń z MPN.

W następnych tygodniach kolejne siedliska nabocznia odkryto w innych miejscowościach w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. - Aktualnie wiemy o 15 stanowiskach tego owada – mówił Krasoń.

Szarańczaki zaobserwowane w Polsce. To kilkanaście siedlisk nabocznia bagiennego

Jak zaznaczył naboczeń bagienny "to gatunek ciepłolubny szarańczaka, o stosunkowo dużych rozmiarach; samice mogą osiągać 30 mm długości". Bytuje głównie na wilgotnych łąkach południowej Europy i Azji.

Zobacz także

Ma ubarwienie jasnozielone, rzadziej oliwkowozielone; od oczu do połowy skrzydła biegnie wyraźna czarna linia. Owad zasiedla wilgotne łąki i pastwiska oraz brzegi potoków i strumyków. Zdarza się też spotkać go na suchych siedliskach porośniętych wysoką trawą.

W pierwszej połowie ubiegłego wieku znany był jedynie z kilku stanowisk w południowej Polsce; w Beskidzie Zachodnim, Wyżynie Krakowsko–Wieluńskiej i Kotlinie Sandomierskiej. W późniejszych latach nie potwierdzono tam jednak jego siedlisk.

Zobacz także

W ocenie Krasonia, pojawienie się nabocznia bagiennego m.in. w Beskidzie Niskim oznacza, że ten żyjący na południu Europy owad "może zwiększać zasięg występowania". - Sprzyjają temu łagodne w ostatnich latach zimy oraz ciepłe, a nawet upalne lata – dodał.

Naboczeń bagienny znajduje się na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce w kategorii gatunków "krytycznie zagrożonych". - Dlatego cieszy fakt, że ten owad ma swoje siedliska m.in. w Beskidzie Niskim, w tym na terenie naszego parku narodowego – zauważył Krasoń.

RadioZET.pl/ PAP