Zamknij

Morświn z rozciętym brzuchem nad Bałtykiem. Jest śledztwo policji

Redakcja
14.07.2018 18:13
Nad Bałtykiem znaleziono morświna z rozciętym brzuchem
fot. Dom morświna/Facebook

Na plaży w Mechelinkach (woj. pomorskie) znaleziono ciało młodego morświna z rozciętą powłoką brzuszną. Sprawę bada policja. Śledczy sprawdzają również okoliczności śmierci pięciu młodych fok nad Bałtykiem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O znalezieniu na plaży ciała młodego morświna ze śladami wskazującymi na to, że mógł zginąć z ręki człowieka, Stacja Morska w Helu poinformowała w sobotę na Facebooku.

Biolodzy podkreślili, że nie jest to pierwsze martwe zwierzę tego gatunku, znalezione na polskim wybrzeżu Bałtyku. Dodali, że "znajdowane na brzegu osobniki, to w większości ofiary przyłowu, czyli przypadkowego złapania w sieci rybackie".

Zobacz także

Na przełomie maja i czerwca na pomorskich plażach znaleziono już pięć martwych młodych fok szarych, których ciała nosiły wyraźne ślady wskazujące na to, że zwierzęta zostały zabite przez człowieka.

Sprawą zajęła się, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdyni, gdyńska policja - do jednego śledztwa włączono wszystkie przypadki znalezienia martwych fok.

Ewentualnym sprawcom śmierci zwierząt grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Zlecona przez policję sekcja zwłok trzech martwych fok (nie wszystkie ciała były w stanie pozwalającym na wykonanie badań) wykazała, że osobnikom tym zmiażdżono głowy za pomocą tępego narzędzia (np. pałki). Dwie z fok wypatroszono i obciążono cegłami, co najprawdopodobniej miało sprawić, by ich ciała zatonęły.

Zobacz także

Morświny ściśle chronione

Foki należą do gatunków zagrożonych. Według danych z 2014 roku, w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Z kolei, w wypadku morświnów, ostatnie szacunki mówią, że w wodach Bałtyku żyje ich obecnie tylko ok. 450.

Zobacz także

W Polsce morświny są ściśle chronione: zabronione jest ich umyślne płoszenie czy zabijanie, transport żywych osobników, niszczenie ich siedlisk lub ostoi.

Członkowie WWF apelują, aby w razie natrafienia na plaży na żywe lub martwe zwierzę zadzwonić na numer Błękitnego Patrolu (795 536 009) lub do Stacji Morskiej (601 889 940).

RadioZET.pl/PAP/PTD