Zamknij

MiG 29 miał omyłkowo ostrzelać myśliwiec w czasie ćwiczeń. Wojsko komentuje

08.06.2021 18:04
MiG 29 uszkodzony w trakcie ćwiczeń
fot. IanC66/Shutterstock.com

W czasie ćwiczeń w Nadarzycach MiG-29 omyłkowo ostrzelał myśliwiec, z którym leciał w parze - podał Onet. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że maszyna została uszkodzona, ale nie w wyniku ostrzelania. Sprawę wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Podczas ćwiczebnych lotów na poligonie lotniczym w Nadarzycach 14 maja samolot MiG-29 omyłkowo ostrzelał z 30-milimetrowego działka myśliwiec, z którym leciał w parze. Pociski zrobiły dziury w poszyciu i naruszyły konstrukcję maszyny. Nie wiadomo, czy ostrzelany MiG-29 wróci do służby.

Piloci cytowani przez Onet powiedzieli, że winny jest podupadający system szkolenia. - Na pewno wystąpił tutaj problem z wyszkoleniem załóg i stosowaniem przez nie zasad bezpieczeństwa – ocenił gen. Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych RP.

Myśliwiec MiG 29 ostrzelany podczas ćwiczeń. Komentarz wojska

Rzeczniczka Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Mjr Busz potwierdziła, że na Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach, gdzie loty wykonywały załogi 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, doszło do "zdarzenia", ale nie była to sytuacja, w której jeden samolot ostrzelałby drugi. "Po wylądowaniu samolotu technik stwierdził uszkodzenie w dolnej części kadłuba. Sprawę bada Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa państwowego, raport nie jest jeszcze gotowy" – powiedziała mjr Busz.

Jak napisał Onet.pl, "pilot myśliwca MiG-29 ostrzelał omyłkowo maszynę, z którą leciał w parze", wskutek czego uszkodzone zostało nie tylko poszycie, ale i wręga, mająca znaczenie dla wytrzymałości całej konstrukcji, co według rozmówców portalu oznaczałoby, że samolot nie nadaje się do remontu. Rzeczniczka Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych stwierdziła z kolei, że mimo uszkodzeń kadłuba, samolot jest obecnie w pełni sprawny.

RadioZET.pl/PAP/TVN24.pl/Onet.pl/oprac. AK