Zamknij

Martwa wilczyca znaleziona z zaciśniętą pętlą na szyi. Sprawę wyjaśnia policja

PAP
19.01.2021 15:34
Nadleśnictwo Daleszyce/Facebook
fot. Nadleśnictwo Daleszyce/Facebook

Bestialskie kłusownictwo w Nadleśnictwie Daleszyce. Na terenie kompleksu leśnego znaleziono martwą wilczycę we wnykach. Zwierzę miało zaciśniętą stalową pętlę na szyi. Oprawca po śmierci wilczycy przeniósł zwłoki zwierzęcia w inne miejsce.

Martwy wilk znaleziony  na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Jak poinformowało Nadleśnictwo Daleszyce truchło wilczycy leżało w młodniku jodłowym, z dala od uczęszczanych szlaków.

"Na miejsce zostali wezwani strażnicy leśni, którzy dokonali oględzin i zabezpieczyli miejsce znalezienia wadery. Na szyi wilka była zaciśnięta pętla ze stalowej linki. Wszystko jednak wskazuje na to, że wilczycę podrzucono w to miejsce, bo sidła były odcięte, a na miejscu nie było śladów sugerujących walkę o życie drapieżnika" – poinformowano.

Martwa wilczyca we wnykach. Miała zaciśniętą metalową pętlę na szyi

W ocenie leśników wilczyca prawdopodobnie złapała się we wnyki zastawione na sarny. Kłusownik zaś po fakcie przeciągnął wilka w inne miejsce. "Nasi pracownicy poinformowali o zdarzeniu wszystkie właściwe służby, policyjny technik zabezpieczył zaś ślady oraz truchło zwierzęcia" – napisano. Policja wszczęła też postępowanie zmierzające do wykrycia sprawcy przestępstwa. Niestety kłusownictwo w naszym regionie to wciąż spory problem, szacujemy to po liczbie wnyków w lasach, które udaje nam się odnaleźć. Każdego roku w województwie udaje się też na szczęście zatrzymać kilku kłusowników – przekazał PAP Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Wilki w Puszczy Świętokrzyskiej zostały wytępione w latach 50. ubiegłego wieku. Powróciły na te tereny po ponad 50 latach. - Silna rodzina zajęła też rozległy kompleks leśny pomiędzy Daleszycami a Rakowem i wyprowadzała, co potwierdzili naukowcy, mioty młodych – zaznaczył leśnik. Populacja wilków w całej Puszczy Świętokrzyskiej szacowana jest na około 60 osobników. - Wilki to niewątpliwie bardzo cenny przyrodniczo gatunek. Ich obecność świadczy o tym, że lasy w danym regionie są naturalne i w dobrej kondycji. Wilki są też naturalnym regulatorem zwierząt kopytnych – powiedział Kosin. Wilki są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C