Zamknij

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2020 - podsumowanie gali

27.11.2020 12:30
nagroda Radia ZET 2020
fot. Radio ZET

W środę wręczono prestiżową Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2020. Otrzymali ją dziennikarze "Gazety Wyborczej" - Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski - za cykl artykułów o rażących nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia. Zobacz relację zdjęciową i wideo z uroczystości.

W finale konkursu znaleźli się ponadto Janusz Schwertner z Onetu, nominowany za reportaż "Miłość w czasach zarazy" z 3 lutego 2020 roku oraz Zbigniew Nosowski (Więź.pl) doceniony za artykuły "Jak to się robiło w diecezji kaliskiej" z 4 czerwca i 22 czerwca 2020. Obaj dziennikarze otrzymali wyróżnienia honorowe.

Kapituła specjalną uchwałą uhonorowała również Karolinę Bacę-Pogorzelską (BiznesAlert.pl) oraz Piotra Czabana (TVN24) za zorganizowanie akcji #uwolnićomara, dzięki której syryjski fotoreporter Omar Al Halabi i jego rodzina dotarła bezpiecznie do Polski, gdzie przyznano im azyl polityczny. Radio ZET ufundowało dodatkowo 5 tys. zł na cele społeczne, które dziennikarze postanowili przekazać Fundacji Światło dla Syrii.

9M7A8649
fot.
9M7A9037
fot.

Odbierając "wirtualną statuetkę" Nagrody Wojciech Czuchnowski powiedział: "Dzisiaj, z jednej strony, marzenie Andrzeja Woyciechowskiego się spełnia, bo niezależne media są ważne, jak nigdy dotąd. Stają na wysokości zadania. Nie dają się kupić władzy, nie dają się jej złamać. Z drugiej strony, obecna władza robi wszystko, żeby z tą niezależnością skończyć. Stosują presję ekonomiczną, presję prawną. Media tak jak sądy, to jest jedyna sfera poza kontrolą tej władzy. To jest czas wielkich tematów i wielkiej próby dla nas dziennikarzy. Dlatego Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego zobowiązuje, byśmy tej próbie sprostali i w tej próbie wytrwali".

"Mam nadzieję, że te afery przez nas ujawnione, znajdą finał w sądzie, a winni poniosą tego odpowiedzialność" - zakończyła Judyta Watoła.

9M7A8795
fot.

Laureaci oprócz honorowej statuetki otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł, która w tym roku była ufundowane przez firmę InPost - mecenasa Nagrody.   

RadioZET.pl