Nagroda dla śp. Pawła Adamowicza. „Za dzieło dobra, które życiem przepłacił”

Redakcja
20.01.2019 18:50
Nagroda dla śp. Pawła Adamowicza. „Za dzieło dobra, które życiem przepłacił”
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East news

Na niedzielny wieczór w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zaplanowano wręczenie żonie prezydenta Gdańska Magdalenie Adamowicz Nagrody Orła Jana Karskiego przyznanej pośmiertnie jej zamordowanemu mężowi "za dzieło dobra, które życiem przepłacił”.

 Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O planowanym wręczeniu nagrody poinformował w niedzielę Jerzy Kozielewski z Towarzystwa Jana Karskiego. Wyjaśnił, że wręczenie będzie miało miejsce na zakończenie mającego się odbyć tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wieczoru wspomnień zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W spotkaniu przewidziano udział bliskich zamordowanego, jego przyjaciół i współpracowników.

"Taki jest nakaz moralny"

O decyzji kapituły nagrody dotyczącej przyznania Nagrody Orła Jana Karskiego Adamowiczowi poinformowano 14 stycznia, kiedy to zmarł prezydent Gdańska.

Zobacz także

"Taki jest nakaz moralny, dyktowany mordem na Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska" - uzasadniła decyzję kapituła nagrody w rozesłanym mediom komunikacie.

Wyjaśniono w nim też, że nagroda Orła została przyznana Adamowiczowi pośmiertnie „za dzieło dobra, które życiem przepłacił”.

Zobacz także

"Zbrodniarz po ugodzeniu Prezydenta wykrzykiwał o Jego afiliacji politycznej i otwarcie wyrażał radość z dokonanego czynu. Jeżeli nawet jest to czyn desperata czy dewianta, musi budzić refleksję na temat stanu umysłów w Polsce, gdzie coraz łatwiej padają słowa nienawiści, a argumentem w debacie staje się bojowy nóż desantowy” – napisano też w uzasadnieniu dodając słowa: "Oby śmierć Pawła Adamowicza nie poszła na marne i wydała dobro opamiętania".

Nagroda Orła Jana Karskiego

W przypadku Adamowicza kapituła postanowiła odejść od tradycji, w myśl której wyróżnienie trafia do laureata 24 czerwca, kiedy przypadają urodziny Jana Karskiego.

Zobacz także

"Uważamy, że wypełniamy w ten sposób motywację ustanowienia Nagrody, jak chciał Jan Karski, dla tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować” – poinformowano w komunikacie rozesłanym mediom.

Nagroda Orła jest przyznawana od 2000 roku, ma ona charakter honorowy, a symbolizuje ją statuetka przedstawiająca sylwetkę orła. Adamowicz jest drugim laureatem, któremu nagrody przyznano pośmiertnie. Pierwszym był zamordowany lider rosyjskiej opozycji demokratycznej Borys Niemcow.

Atak na prezydenta Gdańska

W skład Kapituły Nagrody wchodzą m.in. przedstawiciele rodziny Karskiego oraz dotychczasowi laureaci. W Kapitule zasiadają m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Alfons Nossol, ks. Adam Boniecki, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławieniu Abraham Foxman, profesorowie Karol Modzelewski i Julian Kornhauser a także bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego - dr Wiesława Kozielewska-Trzaska.

Zobacz także

W ubiegłą niedzielę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. W sobotę urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. 

RadioZET/PAP/JZ