Nagroda Kapuścińskiego 2017: Rana Dasgupta wyróżniony za pracę o Delhi

Redakcja
22.05.2017 07:10
Nagroda Kapuścińskiego 2017: Rana Dasgupta wyróżniony za pracę o Delhi
fot. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta

Brytyjski pisarz Rana Dasgupta został laureatem tegorocznej nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. 

Brytyjski pisarz i eseista otrzymał nagrodę za reportaż literacki "Delhi. Stolica ze złota i snu". Pieniężne wyróżnienie wynosi 50 tys. złotych. Dasgupta w swojej twórczości skupia się na opisywaniu współczesnego Delhi - indyjskiego miasta pełnego kolorów i kontrastów.

- Refleksje brytyjskiego pisarza przerzucają mosty między przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. A w lustrze Delhi przejrzeć się może niejedno miasto naszej epoki, która zapomniała, że nie można jedynie brać - mówiła przewodnicząca jury Olga Stanisławska.

- Dziękuję, że nagrodziliście książkę o mieście tak odległym, ale też mieście, którego lęki, problemy, nieszczęście i troski są uniwersalne. To książka o tym, jak globalny kapitalizm wspomagany przez nowoczesne technologie opanował moje miasto i wziął w niewolę jego życie, codzienność i duszę - mówił laureat. Dasgupta urodził się w Wielkiej Brytanii, ale od 2000 roku mieszka właśnie w Delhi.

Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki ma za zadanie wyróżnianie książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

RadioZET.pl/KM