Zamknij

Nagroda „ojca rodziny” dla Chazana. „Dla wielu środowisk jest pan wyrzutem sumienia”

Redakcja
18.02.2019 14:45
Nagroda „ojca rodziny” dla Chazana. „Dla wielu środowisk jest pan wyrzutem sumienia”
fot. FOT: ADAM WOJNAR/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, profesor Bogdan Chazan został wyróżniony przez czytelników katolickiego pisma „Źródło”. Lekarz ginekolog otrzymał nagrodę „ojca rodziny”. „Za szczególny szacunek wyrażany dla wartości życia i rodziny” – brzmi uzasadnienie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Warto podkreślić, że  Bogdan Chazan jest znanym przeciwnikiem aborcji  i zapłodnienia in-vitro.

Zobacz także

W 2014 roku przestał być dyrektorem Szpitala Świętej Rodziny. Zadecydowała o tym była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po tym, jak Chazan odmówił jednej z pacjentek legalnej aborcji. Kobiecie przysługiwał legalny zabieg z powodu licznych uszkodzeń i wad płodu. Lekarz jednak odwołał się do klauzuli sumienia. Nie zastosował się też do obowiązującego w Polsce prawa – nie wskazał kobiecie rozwiązań alternatywnych w postaci innych lekarzy czy szpitali, gdzie można było wykonać aborcję.

„Dziękuję panu za to, że uczy nas pan nieobojętności”

Ginekolog otrzymał nagrodę z rąk arcybiskupa krakowskiego, Marka Jędraszewskiego.

Zobacz także

– Sfera obojętności na los drugiego człowieka poszerza się. Dlatego dziękuję panu za to, że uczy nas pan nieobojętności, a dla wielu środowisk jest pan wyrzutem sumienia – powiedział duchowny, wręczając odznaczenie.

Zobacz także

– Stosowane są manipulacje i konstrukcje słowne po to, by za wszelką cenę przekonać nas do tego, że życie człowieka nie zaczyna się wtedy, kiedy łączą się ze sobą gamety męskie i żeńskie, a dopiero później, kiedy dziecko kończy dwa lata. Mówi się „zlepek komórek”, „zygota” czy „płód”, byśmy stali się obojętni na los istoty, która już żyje – mówił.

RadioZET/pnet.pl/Gazeta Wyborcza/JZ