Zamknij

Wręczono Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów polonijnych

Redakcja
12.07.2020 14:35
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego
fot. Radio ZET

W sobotę 11 lipca wręczono tegoroczne Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Uhonorowani zostali dziennikarze i media służący Polonii.

Choć laureatów nagrody ogłoszono już w kwietniu, dopiero teraz mogli je odebrać podczas uroczystości, która odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Trafiły do dziennikarzy i redakcji mediów służących Polonii. Jury wybrało zwycięzców spośród pięćdziesięciu zgłoszeń. 

Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2020

Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:

  • dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne - Anna Kluz-Łoś za cykl publikacji „Na wschód od zachodu” emitowanych w Radiu Kraków
  • dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii - Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce, za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju
  • redakcja medium polonijnego - portal „Polacy we Włoszech” (polacywewloszech.com) – za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrody nie przyznano.

Zobacz także

Jury zdecydowało także o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia „Wydawnictwu Czarne” za publikację trzech ważnych i wartościowych książek reportażowych: „Pożytki z katorgi” Wojciecha Lady, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz „Polanim. Z Polski do Izraela” Karoliny Przewrockiej-Aderet. Oprócz honorowej statuetki laureaci w kategoriach dziennikarskich otrzymali nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii jest wręczana od 9 lat z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Zobacz także

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

RadioZET.pl/BC