Zamknij

Po tych studiach są praca i pieniądze. Sprawdź, zanim złożysz papiery na uczelnie

Redakcja
05.06.2017 14:44
Po tych studiach są praca i pieniądze. Sprawdź zanim złożysz papiery na uczelnie
fot. Pixabay

Niedługo rozpocznie się wyścig po indeksy. Tegoroczni maturzyści, podobnie jak ich poprzednicy, zadają sobie pytanie – jaki kierunek wybrać, żeby później bez problemu rozpocząć ścieżkę zawodową. Wbrew pozorom, nadal istnieją studia, które mają znaczenie i pozwalają znaleźć pracę.

W powszechnej opinii studia straciły na znaczeniu, a im więcej w CV wpisze się tytułów magistra, tym większe prawdopodobieństwo, że trudniej będzie wpisać doświadczenie zawodowe. To nieprawda.

Zarobki absolwentów nadal są średnio wyższe od wynagrodzeń osób bez dyplomu, ale rzeczywiście – samo ukończenie studiów nie jest już żadną przepustką. Jak więc zaplanować edukację, żeby nie zmarnować pięciu lat życia?

Zobacz także

Techniczne umysły są droższe

Według badania Sedlak & Sedlak, mediana zarobków "humanistów" wynosiła w 2015 roku 3800 zł brutto. Dla porównania, absolwenci kierunków technicznych mogli pochwalić się wypłatą dokładnie o 1000 zł wyższą. W pierwszej kategorii najlepiej finansowo radzą sobie osoby po psychologii (4167) i socjologii (4000).

Trochę gorzej mają historycy (3500) i poloniści (3500). Dla porównania mediana zarobków ich kolegów po elektronice i automatyce to 5900 zł brutto, a po mechanice i metalurgii 5000 zł brutto. Jeszcze większe pieniądze otrzymują absolwenci studiów związanych z IT. W statystykach zarobków lepiej wypadają także absolwenci studiów stacjonarnych, wyprzedzający o kilkaset złotych kolegów „zaocznych”.

Zobacz także

Jaka uczelnia daje przyszłość?

Zanim wybierzecie kierunek, warto także sprawdzić, jakie możliwości daje sama uczelnia. W rankingach od jakiegoś czasu króluje Szkoła Główna Handlowa, której absolwenci tuż po ukończeniu studiów II stopnia mogą liczyć na 2880 zł.

Po Politechnikach Warszawskiej i Wrocławskiej - 2440 zł. Przeciętne zarobki, kiedy kariera się rozwinie to 5580 zł na rękę dla SGH, 4740 zł dla Politechniki Warszawskiej i 4180 zł dla Politechniki Wrocławskiej.

Zagłosuj

Uważasz, że warto studiować na kierunku humanistycznym?

Liczba głosów:

To o jakim zawodzie myśleć?

Na pustkę w portfelu nie mogą narzekać architekci systemów informatycznych. Ich zarobki brutto przekraczają 12 tys. zł. Kolejne miejsca rankingu najlepiej płatnych zawodów Sedlak & Sedlak również zajmują funkcje związane z IT: Senior Developer (9400 zł brutto), starszy programista JAVA (9000 zł) i starszy programista .NET (8500 zł).

Od szóstego miejsca zaczynają się zawody związane z finansami i marketingiem: Financial Controller (8200 zł) i Brand Manager (8100 zł).

Zobacz także

A jeżeli dalej nie macie pomysłu, z jaką branżą związać przyszłość, pamiętajcie, że niedawno co nieco podpowiedział Bill Gates, który ma nadzieję, że osoby, które posłuchają jego rad, nie tylko osiągną sukces zawodowy, lecz także będą w stanie zmienić świat. Rekomendowane przez założyciela Microsoftu kierunki studiów to:

  • Sztuczna Inteligencja
  • Energetyka
  • Biotechnologia

Bill Gates zdradził także, czego nigdy nie nauczył się podczas studiów i zrozumienie czego zajęło mu 20 lat – świat jest pełen nierówności.