Najbezpieczniejsze miasto w Polsce! Zero fotoradarów i zero wypadków śmiertelnych

Redakcja
29.11.2017 17:55
Najbezpieczniejsze miasto w Polsce! Zero fotoradarów i zero wypadków śmiertelnych
fot. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie

Jaworzno zaczyna być uważane za najbezpieczniejsze miasto w Polsce. Według statystyk spełnia się „wizja zero”, czyli brak ofiar śmiertelnych w całym roku. Co ciekawe, w mieście nie jest zainstalowany ani jeden fotoradar.

Zagłosuj

Brak fotoradarów to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Władze 90-tysięczneo Jaworzna przebudowały infrastrukturę drogową, wprowadzając niespotykane nigdzie indziej rozwiązania. Pojawiło się tam m.in. pierwsze w Polsce bezkolizyjne rondo holenderskie. Wielu obserwatorów sceptycznie patrzyło na zmiany, jednak efekt jest zadziwiający.

0 ofiar, 0 fotoradarów

Pomimo całkowitego braku zainstalowanych w mieście fotoradarów, do dnia dzisiejszego nie było ani jednego wypadku śmiertelnego. – 12 lat temu w Jaworznie w wyniku wypadków ginęło kilkanaście osób rocznie – mówi Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie w rozmowie z portalem BRD24.pl.

Innowacyjny pomysł

Miejscy politycy dali zielone światło osobom chcącym usunąć fotoradary z miasta. To okazało się strzałem w dziesiątkę, bowiem zmniejszyła się liczba wypadków.

W centrum miasta udało się zlikwidować liczbę samochodów o połowę. – W ramach zaprojektowanych zmian powstała choćby trasa śródmiejska - wewnętrzna obwodnica miasta. Dzięki niej można poruszać się między dzielnicami Jaworzna bez przejeżdżania przez centrum miasta – wymienia Tosza.

Północna obwodnica Jaworzna z tunelowym przejazdem rowerowym.
fot. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie

Nie wszyscy biorą przykład z innowacyjnego Jaworzna:

Zobacz także

RadioZET.pl/brd24.pl/strz