Zamknij

Najnowsze dane ABW o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce

Redakcja
17.11.2017 18:48
Najnowsze dane ABW o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce
fot. Archiwum RadioZET.pl

ABW poinformowało o stanie zagrożenia terrorystycznego na terenie Polski. – W ocenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zagrożenie terrorystyczne w naszym kraju pozostaje na niskim poziomie, nie ma stopnia alarmowego – powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Zdaniem rzecznika poziom zagrożenia terrorystycznego pozostaje w Polsce na niskim poziomie, mimo ostrzeżeń amerykańskich i rosyjskich służb dyplomatycznych przed ryzykiem zamachów w Europie i USA podczas nadchodzących świat i w okresie noworocznym. – Nasze służby na bieżąco monitorują sytuację w tym zakresie i są w stałym kontakcie ze swoimi zagranicznymi partnerami – mówił Żaryn.

Brak zagrożenia w Polsce

ABW jest głównym organem zwalczającym objawy zagrożenia terrorystycznego. – W chwili obecnej ABW nie rekomenduje wprowadzenia w Polsce stopnia alarmowego, stopień taki również nie obowiązuje – uspokaja rzecznik w rozmowie z PAP.

Nieco poważniej sytuacja wygląda w pozostałych krajach, bowiem w piątek Rosjanie ostrzegli swoich obywateli przed zagrożeniem w czasie Świąt. Wcześniej zrobili to Amerykanie. – W Europie i USA istnieje podwyższone prawdopodobieństwo dokonania ataków terrorystycznych w wielkich miastach w okresie świąt od 29 grudnia do 20 stycznia – czytamy w komunikacie MSZ Federacji Rosyjskiej.

Amerykanie i Rosjanie ostrzegają

Amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie w sprawie zagrożeń w czasie Bożego Narodzenia. – Uwaga terrorystów nadal skupiona jest na obiektach turystycznych, węzłach transportowych, targowiskach i centrach handlowych oraz lokalnych obiektach rządowych jako możliwych celach. Również hotele, kluby, restauracje, miejsca kultu, parki, uczęszczane imprezy, instytucje oświatowe, lotniska i inne podatne cele pozostają priorytetowymi miejscami potencjalnych ataków – czytamy.

Tymczasem w Danii:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz