Zamknij

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia: maleje w Polsce liczba palaczy

Redakcja
25.01.2018 15:10
Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia: maleje w Polsce liczba palaczy
fot. pixabay

Spada liczba palaczy w Polsce. Ministerstwo Zdrowia opublikowało sprawozdanie z którego wynika, że palimy coraz mniej, a liczba uzależnionych od tytoniu maleje od lat 90-tych.

Co ciekawe, mimo spadku popularności zaciągania się tytoniowym dymem zwiększa się przemyt wyrobów tytoniowych do naszego kraju — wynika ze sprawozdania Ministerstwa Zdrowia przedstawionego w czwartek podczas sejmowej Komisji Zdrowia.

Palimy coraz mniej

Wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król powiedział, że od lat 90. XX w. systematycznie spada w naszym kraju odsetek osób palących papierosy. Z danych przedstawionych posłom wynika, że w 2011 r. papierosy paliło 31 proc. Polaków, w 2013 r. — 27 proc., a w 2015 r. — 24 proc. (31 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet).

Zagłosuj

Palisz papierosy?

Liczba głosów:

Papierosy tracą na popularności

Zahamowanie odsetka osób uzależnionych od tytoniu nastąpiło w Polsce w drugiej połowie lat 90. XX. Z raportu „Palenie tytoniu w Polsce — obraz zjawiska, nowe trendy i wyzwania” wynika, że w latach 1990-1994 codziennie paliło w naszym kraju 51 proc. mężczyźni i 25 proc. kobiet.

Przemyt kwitnie

Z danych przedstawionych podczas posiedzenia Komisji Zdrowia wynika, że szara strefa ma się coraz lepiej. W 2015 r. ujawniono i zajęto ponad 331 mln sztuk przemyconych papierosów, a w 2016 r. — około 400 mln. Najczęściej do Polski przemycane są wyroby tytoniowe z krajów należących do Wspólnoty Niepodległych Państw, Bliskiego Wschodu oraz Chin.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz