Zamknij

Opublikowano listę najpopularniejszych kierunków studiów

Redakcja
05.12.2018 23:55
Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce 2018
fot. sirtravelalot/Shutterstock (ilustracyjne)

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało raport podsumowujący tegoroczną rekrutacje na akademickie studia. W całej Polsce przybyło 416 tys. studentów. Najpopularniejszymi kierunkami - podobnie jak rok temu - była informatyka, zarządzanie i psychologia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podał resort kierowany przez Jarosława Gowina, spośród 416 153 osób przyjętych na studia (pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolite studia magisterskie), ponad 100 tysięcy osób zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

Zobacz także

Lista najpopularniejszych kierunków

Zwycięzcą rankingu popularności kierunków jest informatyka, którą studiować chciało ponad 42 tys. osób. Na drugi miejscu znalazło się zarządzanie (27 tys.), a zaraz po niej znalazła się psychologia (22 tys. osób).

Ekonomię i prawo chciało studiować kolejno 18 tys. i 17 tys. osób, finanse i rachunkowość – 16 tys. osób, automatykę i robotykę – ponad 15 tys. osób, a budownictwo i pedagogikę – po 12 tys. osób.

Ministerstwo podkreśliło, że lista najpopularniejszych kierunków tylko nieznacznie różni się od tych z roku poprzedniego.

Pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków jest taka sama jak w ubiegłym roku akademickim. Wśród pierwszej dziesiątki nie znajdziemy już jednak filologii angielskiej - za to do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła logistyka.

W zestawieniu kierunków, na które przypada najwięcej kandydatów, zwyciężyła inżynieria farmaceutyczna. Maturzyści, którzy chcieli podjąć na nim studia , musieli pokonać ponad 18 konkurentów.

Podobnym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria i analiza danych – gdzie na jedno miejsce przypadało blisko 18 kandydatów, a także chemia i toksykologia sądowa – blisko 17 kandydatów na miejsce. 

Nieco łatwiej było dostać się na technologię chemiczną (16,3 kandydata na jedno miejsce), realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię (15,0), kierunek lekarski (14,1) oraz zarządzanie inżynierskie (13,3).

Zobacz także

Lista najpopularniejszych uczelni

Uczelnią publiczną, która zachęciła do składania dokumentów największą liczbę osób, był w tym roku Uniwersytet Warszawski. W jego murach chciało się uczyć blisko 47 tys. kandydatów.

Drugą w kolejności najchętniej wybieraną uczelnią była Politechnika Warszawska, na którą dokumenty złożyło ponad 45 tysięcy kandydatów. W ubiegłym roku zestawienie prezentowało się odwrotnie – na pierwszym miejscu była Politechnika Warszawska, a na drugim UW.

W tym roku akademickim bardzo dużą popularnością cieszyły się także Uniwersytet Jagielloński (34,5 tys. kandydatów) i Politechnika Gdańska (29,5 tys. aplikujących).

Zestawienie prezentuje się inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce. W tym rankingu, podobnie jak w roku ubiegłym, przoduje Politechnika Gdańska z blisko 8,8 aplikacjami na jedno miejsce. Za nią są: Politechnika Warszawska (7,2 zgłoszeń na miejsce) i Politechnika Poznańska (6,9 zgłoszeń na miejsce).

Zobacz także

Największym zainteresowaniem spośród uczelni ekonomicznych cieszyły się Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (blisko 10 tys. aplikujących) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (7 tys.).

Z kolei studenci decydujący się na wybór uczelni rolniczych/przyrodniczych najliczniej złożyli dokumenty do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (blisko 11 tys. kandydatów) i na Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (8 tys.).

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i PWSZ im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej – to z koeli najchętniej wybierane w Polsce uczelnie zawodowe, na które łącznie aplikowało 4 tys. osób.

Wśród uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne najczęściej wybieraną szkołą wyższą był SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie (chciało tam studiować blisko 4 tys. kandydatów).

Natomiast osoby wybierające się na studia w trybie niestacjonarnym najczęściej składały dokumenty do Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (zrobiło tak blisko 6 tys. osób).

Zobacz także

RadioZET.pl/MNiSW/PTD