Zamknij

Najwyższy stopień zagrożenia IMGW przed burzami. Zbierze się sztab kryzysowy

23.05.2019 08:11
Najwyższy stopień zagrożenia IMGW przed burzami. Zbierze się sztab kryzysowy
fot. PAP/Paweł Topolski

Na południu Małopolski i Śląska wystąpią silne burze z deszczem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższe, trzecie zagrożenie przed ulewami. Z kolei w Krakowie zbierze się sztab kryzysowy z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia IMGW przed silnymi burzami z deszczem obowiązuje w woj. śląskim (powiaty raciborski, rybnicki, Rybniku, Żorach, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdroju, pszczyńskim, bielskim, Bielsku-Białej, cieszyńskim i żywieckim) i małopolskim (powiat suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądeckim i Nowym Sączu).

„Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanymi i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia – miejscami od 90 mm do 120 mm. W trakcie opadów deszczu lokalnie mogą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h” – ostrzega IMGW.

Zobacz także

Co oznacza trzeci stopień zagrożenia przed burzami i deszczem? „Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia” – wyjaśnia IMGW.

Na pozostałych obszarach woj. śląskiego, małopolskiego oraz części woj. podkarpackiego obowiązuje drugi i pierwszy stopień ostrzeżenia przed burzami. Ponadto na obszarze tych trzech województw obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego.

Sztab kryzysowy

Aż 90 nowych interwencji podjęli minionej nocy strażacy w Małopolsce w związku z intensywnymi opadami deszczu. Najwięcej – 42 było ich w powiecie wielickim – poinformował w czwartek oficer dyżurny małopolskiej straży pożarnej Marcin Kozień.

Strażacy pracowali także w powiecie nowosądeckim i w Krakowie. Zajmowali się wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i udrażnianiem przepustów drogowych. Jak powiedział dyżurny straży, w nocy nie było nowych zgłoszeń w powiecie dąbrowskim, gdzie w środę sytuacja była najpoważniejsza.

Zobacz także

Według synoptyków pogoda w regionie poprawi się dopiero w piątek. Do tego czasu prognozowane są opady deszczu, miejscami intensywne.

Tereny, które najbardziej ucierpiały, odwiedzili w środę premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremier Beatą Szydło. Szydło, która jest liderką listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, ogłosiła w związku z zaistniałą sytuacją zawieszenie swojej kampanii.

W czwartek rano w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym wezmą udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie poświęcone ocenie sytuacji pogodowej i hydrologicznej w Małopolsce.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD