Zamknij

Nanga Parbat: Himalaista Aleksander Lwow zdecydowanie o wyprawie Mackiewicza

Redakcja
05.02.2018 09:18
Nanga Parbat: Himalaista Aleksander Lwow zdecydowanie o wyprawie Mackiewicza
fot. Tomek Mackiewicz/Facebook

Nie milkną komentarze dotyczące tragicznej wyprawy na Nanga Parbat. Na temat wyprawy Tomka Mackiewicza i Elisabeth Revol wypowiedział się też znany himalaista Aleksander Lwow. 

Aleksander Lwow to doświadczony himalaista, zdobywca czterech ośmiotysięczników. W rozmowie z TVN24 przyznał, że Mackiewicz popełnił błąd w trakcie wspinaczki. —Tomek najwyraźniej powinien był zawrócić grubo przed szczytem, a nie pchać się na górę — skomentował tragedię.

Zobacz także

Zdaniem Aleksandra Lwowa Tomek „przegapił moment, w którym jego organizm zaczął się wyczerpywać”. — Zapewne dopadła go choroba wysokościowa, a bliskość szczytu sprawiła, że nie umiał zawrócić — dodał.

Lwow potwierdził, że przeżycie w takich warunkach, na takiej wysokości jest niemożliwe.

Zobacz także

— Tak bywa w górach, że mijają godziny, mija ta godzina alarmowa, po której alpiniści umawiają się w bazie czy na dole, że na pewno zawrócą, a potem bliskość szczytu powoduje, że jednak prą dalej, zapada ciemność, długotrwały niedobór tlenu sprawia, że przychodzi choroba wysokościowa i potem nie ma już odwrotu, nie ma ratunku — dodał Aleksander Lwow.  

Tomek Mackiewicz i Elisabet Revol zdobyli szczyt Nanga Parbat, jednak w czasie wspinaczki ujawniły się problemy zdrowotne Polaka, a trudne warunki atmosferyczne i wycieńczenie uniemożliwiały bezpieczną przeprawę w dół. Ostatecznie Tomek został w szczelinie, a Eli z odmrożeniami zdecydowała się zejść ze szczytu. Uratowali ją polscy himalaiści, członkowie wyprawy na K2.

RadioZET.pl/TVN24/KM