Zamknij

Dramat na Nanga Parbat. Te słowa Polaka warto zapamiętać! [WIDEO]

Redakcja
28.01.2018 21:24
Dramat na Nanga Parbat. Te słowa Polaka warto zapamiętać! [WIDEO]
fot. Twitter screen

W sieci pojawiło się wiele komentarzy na temat dramatycznych wydarzeń na Nanga Parbat. Część z nich nie była przychylna w stosunku do Tomasza Mackiewicza. Warto zatem przypomnieć jego słowa, które wypowiedział przed dramatycznymi wydarzeniami na ośmiotysięczniku. 

- Człowiek jest tylko mocny w stosunku do drugiego człowieka w pyskówkach i przekomarzankach. Często opiera swoją wartość na materii, która jest - a w górach to najlepiej widać, tylko tymczasowa. Zresztą tak samo jak i człowiek - powiedział Tomasz Mackiewicz.

Niech to nagranie będzie przestrogą i lekcją dla internetowych hejterów. Warto wsłuchać się w słowa Mackiewicza przed napisaniem kolejnego negatywnego komentarza i zastanowić się, czy można krytykować osobę, która poświęciła się bezgranicznie swojej trudnej pasji. 

Zobacz także

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

20 stycznia rozpoczęli wspinaczkę na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8000 m i - według niektórych źródeł - stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7400 m.

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z najbardziej wymagających ośmiotysięczników. Należy do szczytów wyjątkowo trudno dostępnych i niebezpiecznych. Świadczy o tym chociażby liczba dotychczasowych zdobywców, nieznacznie przekraczająca 300 osób.

RadioZET.pl/PAP,Twitter/DG