To nowa zmora na polskich drogach! Z roku na rok jest coraz gorzej

Redakcja
15.11.2018 08:40
To nowa zmora na polskich drogach! Z roku na rok jest coraz gorzej
fot. Shutterstock

Półtora tysiąca odurzonych narkotykami kierowców złapała w ubiegłym roku polska policja. To o połowę więcej niż jeszcze trzy lata temu. Z roku na rok jest coraz gorzej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kierowcy pod wpływem narkotyków to narastający problem, co potwierdzają policyjne statystyki. Jak podaje „Rzeczpospolita”, jeszcze w 2014 roku drogówka zatrzymała 995 odurzonych narkotykami kierujących. Rok temu było ich już 1534.

Zobacz także

To tylko ci, których zachowanie wzbudziło szczególną czujność funkcjonariuszy. W rzeczywistości odurzonych narkotykami kierujących jest jeszcze więcej, a policja przyznaje, że dane za 2018 rok mogą być rekordowe. M.in. dlatego, że funkcjonariusze częściej badają kierowców pod kątem obecności narkotyków we krwi.

– W poprzednich latach przeprowadzaliśmy ok. 8 tys. takich badań rocznie, w obecnym już ponad 17 tys. – mówi w rozmowie z dziennikiem Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Średnio co szósty test wykazuje, że kierowca brał wcześniej środki odurzające.

Zobacz także

Tymczasem, jak wynika z najnowszego badania Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii, aż jeden na stu kierowców przyznaje, że w ostatnim roku wsiadł za kierownicę pod wpływem środków odurzających. Oznacza to setki tysięcy osób wyjeżdżających na drogi po zażyciu narkotyków i dużą grupę pasażerów, którzy się na to godzą – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Jabłoński, dyrektor biura.

RadioZET.pl/PAP/JŚ