Zamknij

Będzie strajk w oświacie? Twarde stanowisko ZNP

Redakcja
07.01.2019 17:58
Będzie strajk w oświacie? Twarde stanowisko ZNP
fot. Shutterstock

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiada strajk nauczycieli. „Jeżeli w tym roku nie dostaną oni podwyżki w wysokości 1000 złotych, na 99 procent dojdzie do protestów” – stwierdził Broniarz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Związkowcy uczestniczyli w poniedziałek w spotkaniu konsultacyjnym z minister edukacji narodowej Anną Zalewską. Spotkanie zorganizowano w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

Omawiany był m.in. projekt rozporządzenia szefowej MEN w sprawie wynagrodzeń, który zakłada wzrost płacy zasadniczej nauczycieli  w 2019 roku - od 121 do 166 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego.

ZNP domaga się podwyżki o 1000 złotych.

Zobacz także

- To dzisiejsze spotkanie uznaliśmy, jako primaaprilisowy żart. Zderzyłem to, co nam dziś przedstawiono, z tym, o czym pani minister pisała do nauczycieli w liście 14 grudnia ubiegłego roku, że wreszcie będziemy godnie zarabiać. Jeśli pod słowem ‘godnie’ mieści się to, co dziś pani minister przedstawiła, to jest to nie do przyjęcia– skomentował wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński.

- Na 99 procent w oświacie dojdzie do protestów, jeżeli będzie taka postawa, jaką prezentuje minister Zalewska – powiedział z kolei szef ZNP Sławomir Broniarz i dodał: - Dzisiaj potencjał protestacyjny, skala emocji, która narosła w środowisku nauczycielskim i pracowników oświaty, musi w pewnym momencie znaleźć ujście w postaci dramatycznej decyzji o przeprowadzeniu akcji strajkowej.

Podkreślił, że „strajk polega na całkowitym powstrzymaniu się od pracy, a więc szkoły i przedszkola są zamknięte”. Decyzja zapadnie 10 stycznia podczas obrad zarządu głównego ZNP.

Zobacz także

Broniarz zapewnił, że Związek Nauczycielstwa Polskiego jest gotów do rozmów.

- Mamy czas na uchwalenie budżetu. Jest o czym rozmawiać. Jesteśmy przekonani, że powinna być zdecydowanie większa wola polityczna, aniżeli tylko taka, jaką prezentuje Anna Zalewska. Jesteśmy otwarci na rozmowę – oznajmił szef ZNP i dodał, że jego zdaniem w sprawę osobiście powinien zaangażować się szef rządu.

Na czwartek zostało zaplanowane kolejne spotkanie minister edukacji ze związkowcami.

RadioZET.pl/PAP/JŚ