Zamknij

Nauka jazdy z rodzicami. Rząd szykuje zmiany w prawie o ruchu drogowym

21.01.2022 18:14
PIOTR KAMIONKA/REPORTER
fot. Nauka jazdy

Nauka jazdy z mamą lub tatą? Przyszli kierowcy będą się uczyć prowadzić auto z rodzicami lub opiekunami. To jedyna droga do profesjonalizmu – twierdzą eksperci. Rząd stawia na takie zmiany – poinformowała "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" podaje, że do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. "Ma być gotowy lada miesiąc. To kolejny pomysł, by wprowadzić większy stopień bezpieczeństwa na drogach" – pisze gazeta. 

Nauka jazdy z rodzicami? Rząd szykuje zmiany w prawie

Projekt przewiduje jazdę dzieci i młodzieży z opiekunami, najczęściej z rodzicami. Opiekunowie będą musieli spełnić ustawowe wymagania. Muszą być dobrymi, pewnymi kierowcami. Zdaniem Tomasza Matuszewskiego, wicedyrektora Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, im większa i lepsza opieka nad młodym kierowcą, tym więcej bezpieczeństwa na drogach. Brak praktycznej nauki jazdy pozostaje wciąż wielkim problemem.

Osoby, które w trakcie nauki jazdy będą korzystały ze wsparcia najbliższych (mamy, taty lub opiekunów), mają szansę zdać egzamin w sprzyjających warunkach. – Chodzi o to, by opiekunowie, rodzice przeszli szkolenie, jak poradzić sobie z młodym człowiekiem za kierownicą, a potem ubezpieczyli taką działalność – wskazuje Matuszewski.

Projekt nowelizacji zakłada, że pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy zatwierdzone przez ministra infrastruktury oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą już stanowiły informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej. Pytania mają sprawdzać rzeczywistą znajomość przepisów, a nie egzekwować wyuczone na pamięć odpowiedzi. Podstawą ma być znajomość przepisów i reguł na drodze.

"Rzeczpospolita" pisze, że nowela wprowadzi jednoznacznie wskazane błędy popełniane podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, skutkujące natychmiastowym jego przerwaniem. 

RadioZET.pl/PAP

C