Zamknij

Nauka zdalna dla niezaszczepionych uczniów. Czarnek reaguje: Nie pozwalam na to

10.09.2021 11:53
Nauka zdalna
fot. Karol Porwich/East News

Nauka zdalna z podziałem na uczniów niezaszczepionych i zaszczepionych wywołała sprzeciw ministra edukacji i nauki. - Nie pozwalam na to - podkreślił Przemysław Czarnek. 

Nauka zdalna wraca do wielu szkół w związku z pojawieniem się pierwszych zakażeń koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli.  Przemysław  Czarnek zapewnia, że są to sytuacje incydentalne. Minister edukacji i nauki podał, że przykładowo w województwie lubelskim zdalne nauczanie wprowadzono w 8 szkołach na 2 tysiące placówek w regionie. Dodał, że dotyczy to nie całych szkół, tylko pojedynczych klas.

Szef MEiN zapewnił, że resort edukacji monitoruje sytuację w całym kraju, a dane dotyczące placówek wprowadzających naukę w trybie zdalnym są zbierane od kuratorów ze wszystkich województw. - One się nie różnią w województwach. Możemy śmiało powiedzieć, że 99 proc. szkół pracuje normalnie stacjonarnie - zaznaczył.

Nauka zdalna dla niezaszczepionych uczniów? Czarnek przeciwny segregacji

Minister edukacji i nauki poinformował też o tym, że w środę, w jednej ze szkół, dyrektor wraz ze służbami sanitarnymi podjął decyzję o skierowaniu na naukę zdalną jednej klasy, przy czym zrobiono to w ten sposób, że podzielono uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych przeciw Covid-19.

- Nie pozwalamy na podział dzieci na zaszczepione i niezaszczepione. Ze względów organizacyjnych w szczególności. Bardzo trudno jest zorganizować zajęcia w ten sposób, że część dzieci jest w klasie, a część jest w domu - powiedział.

- Więc, jeśli pojawia się sytuacja, że trzeba z uwagi na ognisko zakaźne kierować dzieci na naukę zdalną, to kierujemy całą klasę na kilka lub kilkanaście dni, bez dzielenia na zaszczepione i niezaszczepione. Taki komunikat został dziś jeszcze raz przekazany kuratorom, a kuratorzy przekazują to do poszczególnych szkół - wskazał. - Nie ma podziału dzieci na zaszczepione i niezaszczepione. Na to nie pozwalam - podkreślił Czarnek.

Szczepienia uczniów od 12. roku życia 

Szef resortu edukacji przypomniał, że w tym tygodniu zbierane są deklaracje od rodziców, którzy chcą, by ich dzieci zostały zaszczepione przeciw Covid-19 w ramach akcji szczepień organizowanych w szkołach.

- W poniedziałek będziemy mieli informacje na temat tego, ile tych deklaracji zebrano w całej Polsce i w kolejnym tygodniu września będziemy już mieli akcje szczepień w szkołach - poinformował Czarnek. Dodał, że punkty szczepień w szkołach będą organizowane w tych placówkach, gdzie zdecydują o tym rodzice i dyrektorzy szkół.

RadioZET.pl/PAP