Zamknij

Nauka zdalna dla wszystkich uczniów. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję

17.11.2021 11:58

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że nauka zdalna dotyczy również uczniów zaszczepionych, których nie obowiązuje kwarantanna – pisze "Gazeta Wyborcza". Szkoły nie mogą oficjalnie sprawdzić, czy dany uczeń zaszczepił się przeciw COVID-19.

Szkoła
fot. Tomasz Kawka/East News

Nauka zdalna wraca do szkół w przypadku stwierdzenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej. Burmistrz warszawskiej Woli, która była pionierem akcji szczepień w szkołach, domagał się, aby zaszczepieni uczniowie nie byli wysyłani na zdalne lekcje.  

– Mamy jednak trochę związane ręce, bo pomimo tego, że prowadzimy akcję szczepień wśród dzieci i młodzieży, to nie możemy skorzystać z danych dotyczących poziomu ich wyszczepienia, bo takich danych po prostu nie ma – mówił. 

Nauka zdalna dla wszystkich uczniów. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję

Ministerstwo Zdrowia w piśmie przesłanym do burmistrza Krzysztofa Strzałkowskiego napisało, że dane o szczepieniach przeciw COVID-19 są "danymi medycznymi" i nie mogą trafić do szkół. "Aktualnie obowiązująca zasada szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień oparta jest nadal na zasadzie dobrowolności decyzji o zaszczepieniu się i zapewnienia swobody takiego wyboru.  Wszelkie dane [...] nie mogą być przekazywane innym instytucjom ponad te, które posiadają takie prawo na bazie obowiązujących regulacji prawnych. W sytuacji zmiany formuły opisanej powyżej będą dokonywane stosowne zmiany przepisów" – czytamy.

"Od kwietnia upominamy się o te regulacje, aby m.in nie zamykać szkół" – napisała na Twitterze Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, odpowiadająca za sprawy medyczne w stolicy. "Tymczasem tylko dziś zawieszenia w 35 placówkach oświatowych na terenie Woli, łącznie 138 oddziałów, w tym SP nr 351 w całości klasy I - VIII i całe Przedszkole nr 269" – dodał Krzysztof Strzałkowski. 

ZOBACZ TAKŻE: Nie przepłacaj za ubezpieczenie samochodu! Sprawdź, jak znaleźć OC i AC 

Przypomnijmy, że na początku września resort edukacji i nauki nie zgodził się na podział na zaszczepione i niezaszczepione dzieci. – Nie chcemy dzielić uczniów ze względu na decyzje rodziców. Żadnej segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie – mówił Przemysław Czarnek.

We wtorek (16 listopada) zdalnie pracowało 59 szkół podstawowych i 50 szkół ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowały 1683 szkoły podstawowe oraz 854 ponadpodstawowe – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów.

loader

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza