Zamknij

Nauka zdalna powróciła do końca ferii. Do kiedy będzie trwało nauczanie zdalne?

26.01.2022 20:47
nauka zdalna
fot. Marek BAZAK/East News

Nauka zdalna została wprowadzona od 27 stycznia. Zgodnie z decyzją rządu ma trwać do końca ferii zimowych. Naukę stacjonarną kontynuują na razie tylko klasy młodsze - od I do IV oraz przedszkola. Kiedy jest koniec ferii i do kiedy będzie trwało nauczanie zdalne? Podpowiadamy.

Nauka zdalna powróciła dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych. Od 27 stycznia rząd wprowadza tryb edukacji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nowe zasady zostały wprowadzone ze względu na wzrastającą liczbę zakażeń koronawirusem, która dziennie przekroczyła już 50 tys. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w środę odnotowano rekord infekcji od początku pandemii. Poprzedni najwyższy wynik odnotowano zaledwie kilka dni temu. 22 stycznia zarejestrowano 40 876 przypadków SARS-CoV-2.

Nauka zdalna do końca ferii zimowych 2022

Decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej dla starszych uczniów ogłosił na konferencji prasowej szef MEiN Przemysław Czarnek. - Wprowadzamy naukę zdalną do końca ferii zimowych. Rozporządzenie w tej sprawie będzie obowiązywać od czwartku - poinformował na konferencji prasowej we wtorek.

Jak doprecyzował, nauką zdalną objęci zostaną na razie uczniowie starsi - od V do VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół średnich. W dalszym ciągu nauka stacjonarna dotyczy najmłodszych - od I do IV klasy podstawówki.

Wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski był pytany w środę, czy nauka zdalna może dotyczyć także roczników I-IV? Jak mówił, te "dzieci w zasadzie obracają się w ramach jednej grupy, jednej klasy, mają kontakt z jednym nauczycielem". Stąd, według wiceministra, ryzyko zakażenia w tych klasach jest mniejsze.

Do kiedy ferie zimowe 2022? Kiedy koniec ferii?

Zgodnie z podpisanym w środę rozporządzeniem rządu ws. nauki zdalnej potrwa ona do końca ferii. - W szkołach naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym. Uczniowie klas V, VI, VII, VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych, czyli 27 lutego – zapowiedział minister Przemysław Czarnek.

Szef MEiN zaznaczył, że większość uczniów będzie uczyć się zdalnie nieco ponad dwa tygodnie, bo pozostałe dwa tygodnie to są ferie zimowe, które w dziewięciu województwach przypadać będą na luty. - Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego, czyli wraz z zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej, bo – jak przewidujemy – ten szczyt piątej fali będzie przypadał za 2-3 tygodnie – poinformował Czarnek.

Czy nauczanie zdalne może objąć także młodsze roczniki? W tej kwestii minister wypowiedział się jasno. - Nie sądzę, żeby było to konieczne, bo jednak wyłączenie z nauki stacjonarnej połowy szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych powinno dać już pewien oddech – ocenił Czarnek. Wszystko zależy jednak o sytuacji epidemicznej, która w ostatnich dniach dynamicznie się zmienia.

RadioZET.pl

C