Zamknij

Przybyło ponad 200 szkół z ogniskami koronawirusa. Najnowsze dane

PAP
19.10.2021 18:32
Koronawirus w szkołach
fot. Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało najnowsze dane dotyczące ognisk koronawirusa w szkołach. W ciągu tygodnia liczba szkół pracująca w trybie hybrydowym wzrosła o 202, a zdalnym - o 7. 

Czwarta fala koronawirusa jest widoczna nie tylko w dobowych statystykach nowych zakażeń, które raportuje resort zdrowia. Kolejne ogniska wirusa SARS-CoV-2 są zauważalne także w szkołach. Na przykład, tylko we wtorek w dwóch szkołach w woj. opolskim u dwóch uczniów potwierdzono COVID-19. 

Jak podało w komunikacie Ministerstwo Edukacji i Nauki, 99,6 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 96,8 proc. szkół podstawowych i 97,8 proc. ponadpodstawowych pracowało we wtorek w trybie stacjonarnym. Dane te pochodzą od kuratorów oświaty.

Wraca nauka zdalna i hybrydowa - raport MEiN z 19 października

Stacjonarnie we wtorek pracowało 15 379 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,6 proc. wszystkich. 7 przedszkoli pracowało zdalnie, a 49 w trybie mieszanym.

We wtorek stacjonarnie pracowało też 13 921 szkół podstawowych, czyli 96,8 proc. wszystkich i 7 601 ponadpodstawowych, czyli 97,3 proc. Zdalnie pracowało 17 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 450 szkół podstawowych i 206 ponadpodstawowych.

Dla porównania - tydzień temu trzy przedszkola pracowały zdalnie, a 30 w trybie mieszanym. Z kolei w przypadku szkół zdalnie pracowało 10 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych. 12 października w trybie mieszanym pracowało 308 szkół podstawowych i 146 ponadpodstawowych.

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne. Jego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Dwa tygodnie temu, 5 października, stacjonarnie pracowały 15 404 placówki wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,8 proc. wszystkich. Cztery przedszkola pracowały zdalnie, a 27 w trybie mieszanym.

5 października stacjonarnie pracowały 14 204 szkoły podstawowe, czyli 98,7 proc. wszystkich i 7706 ponadpodstawowych, czyli 98,6 proc. Zdalnie pracowały cztery szkoły podstawowe i 10 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 180 szkół podstawowych i 96 ponadpodstawowych.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski