Zamknij

Nauka zdalna i hybrydowa w V fali pandemii. W ilu szkołach są utrudnienia?

PAP
02.02.2022 18:44

94,5 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego w całym kraju funkcjonowało w środę w trybie stacjonarnym. W 10 województwach, gdzie nie ma ferii, stacjonarnie pracowało 89,7 proc. szkół podstawowych w zakresie klas I-IV - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Szkoła
fot. Stanisław Bielski/REPORTER (zdjęcie poglądowe)

Nauka zdalna dla szkół ponadpodstawowych oraz dla uczniów klas 5-8 szkół podstawowych została wprowadzona od 27 stycznia, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki. Uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych uczą się nadal stacjonarnie, w taki samym trybie pracują też placówki wychowania przedszkolnego.

Nauka zdalna i hybrydowa. Nowe dane MEiN

Nie uległy zmianie terminy ferii zimowych w szkołach. Obecnie trwają ferie w sześciu województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Przypomnijmy, że przepis o nauce zdalnej w regionach, które akurat nie mają ferii, przestanie obowiązywać 28 lutego. Jak zapowiadał szef MEiN Przemysław Czarnek, ma wówczas wrócić nauka stacjonarna. Nie wykluczył jednak, że nauczanie zdalnie zostanie skrócone w tych województwach, które ferie zimowe mają już za sobą. 

Przedszkola są tzw. placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców. Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki w środę stacjonarnie pracowało 14 579 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego, punktów przedszkolnych), co stanowi 94,5 proc. wszystkich. 104 przedszkola pracowały zdalnie, a 752 w trybie mieszanym.

Raport
fot. Twitter/MEiN

W 10 województwach, gdzie nie ma ferii, w środę stacjonarnie pracowało 8 336 szkół podstawowych w zakresie klas I-IV, co stanowi 89,7 proc. Zdalnie w zakresie klas I-IV pracowały 63 szkoły podstawowe, a 893 w trybie mieszanym. Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

Raport
fot. Twitter/MEiN

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej dyrektor szkoły bądź przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

loader

RadioZET.pl/PAP (D. Starzyńska-Rosiecka, K. Kropiwiec)