Zamknij

Nauka zdalna i hybrydowa w V fali pandemii. W ilu szkołach są utrudnienia?

PAP
08.02.2022 18:00

95,6 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego w całym kraju funkcjonowało we wtorek w trybie stacjonarnym. W 12 województwach, gdzie nie ma ferii, stacjonarnie pracowało 88,1 proc. szkół podstawowych w zakresie klas I-IV - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Raport
fot. Karol Porwich/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki od 27 stycznia do 27 lutego zawieszone zostało stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych dla uczniów klas V-VIII i uczniów szkół ponadpodstawowych. Przeszli oni na naukę zdalną. Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych uczą się nadal stacjonarnie, w tym trybie pracują też placówki wychowania przedszkolnego.

Nauka zostanie skrócona? Przemysław Czarnek komentuje

MEiN rozważa jednak "radykalne skrócenie" okresu nauki zdalnej, o czym wspominał we wtorek szef resortu Przemysław Czarnek. Argumentował to niższymi dobowymi liczbami zakażeń i twierdził, że "sytuacja pandemiczna zmienia się w dobrym kierunku". 

- Jutro [w środę 9 lutego - przyp. red.] będziemy w tej sprawie podejmować decyzje. Jestem po rozmowach i z panem premierem i ministrem Niedzielskim. Zobaczymy, jakie będą jutro wskaźniki zakażeń - powiedział Czarnek. Dodał, że jeśli nauka stacjonarna zostanie przywrócona, to w pierwszej kolejności do szkoły wrócą uczniowie z tych województw, które ferie zimowe miały w styczniu.

Przypomnijmy, że obecnie do 13 lutego trwają ferie zimowe w czterech województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i w zachodniopomorskim. Z kolei od 12 do 27 lutego międzysemestralną przerwę wakacyjną będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach. Nowe dane MEiN

Przedszkola są tzw. placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Jak podało MEiN, we wtorek stacjonarnie pracowały 14 754 placówki wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 95,6 proc. wszystkich. 53 przedszkola pracowały zdalnie, a 628 w trybie mieszanym.

Raport
fot. Twitter/MEiN

W 12 województwach, gdzie nie ma ferii, we wtorek stacjonarnie pracowało 9015 szkół podstawowych w zakresie klas I-IV, co stanowi 88,1 proc. Zdalnie w zakresie klas I-IV pracowały 43 szkoły podstawowe, a 1178 w trybie mieszanym. Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

Raport
fot. Twitter/MEiN

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej dyrektor szkoły, lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

loader

RadioZET.pl/PAP (D. Starzyńska-Rosiecka, S. Zdziebłowski)