Zamknij

Nauka zdalna i hybrydowa. Koronawirus już w blisko 200 szkołach

20.09.2021 23:22
Szkoła
fot. ilustracyjne. Piotr Molecki/East News

Nauka zdalna i hybrydowa wraca do wielu szkół i przedszkoli. Informacje o aktualnej sytuacji epidemicznej w placówkach oświatowych przedstawiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczął się na zasadach sprzed pandemii, czyli w trybie stacjonarnym. Coraz więcej szkół jest jednak zmuszonych do zawieszenia tradycyjnych zajęć w klasach i przejścia na nauczanie zdalne lub hybrydowe. 

Nauka zdalna i hybrydowa. Koronawirus już w blisko 200 szkołach

Jak podaje resort edukacji i nauki, 20 września stacjonarnie pracowało 15 407 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,9 proc. wszystkich. Cztery przedszkola pracowały zdalnie, a 19 w trybie mieszanym.

W poniedziałek stacjonarnie pracowało też 14 291 szkół podstawowych, czyli 99,2 proc. wszystkich i 7744 szkoły ponadpodstawowe, czyli 99,1 proc. Zdalnie pracowały dwie szkoły podstawowe i żadna szkoła ponadpodstawowa. W trybie mieszanym pracowało 120 szkół podstawowych i 68 szkół ponadpodstawowych.

Informacje opublikowane przed resort Przemysława Czarnka pochodzą od kuratorów oświaty, na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek.

Rok szkolny 2021/22. Zasady reżimu sanitarnego

W przypadku stwierdzenia zakażenia Covid-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej, państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

RadioZET.pl/PAP