Zamknij

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach przed feriami. Ministerstwo podało nowe dane

PAP
14.01.2022 23:40
Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach przed feriami. Ministerstwo podało nowe dane
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

97,3 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 95,5 proc. szkół podstawowych i 96,2 proc. ponadpodstawowych pracowało w piątek w trybie stacjonarnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów. Resort przypomniał również, że już 17 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.

Nauka zdalna po powrocie do szkół 10 stycznia nie obowiązuje powszechnie. Tak jak przed wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń na okres świąt, dyrektor może zawiesić naukę stacjonarną za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii od inspektora sanitarnego. 

W piątek stacjonarnie pracowało 13 741 szkół podstawowych, czyli 95,5 proc. wszystkich, i 7 517 ponadpodstawowych, czyli 96,2 proc. Zdalnie pracowało 6 szkół podstawowych i 4 ponadpodstawowe. W trybie mieszanym pracowało 641 szkół podstawowych i 291 ponadpodstawowych.

Nauka zdalna i stacjonarna 14 stycznia. Nowe dane MEiN

Stacjonarnie pracowało 15 016 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 97,3 proc. wszystkich. 14 przedszkoli pracowało zdalnie, a 405 w trybie mieszanym.

Funkcjonowanie szkół podstawowych 14 stycznia 2022
fot. MEiN

Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty. 

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne. Jego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Funkcjonowanie szkół ponadpodstawowych 14 stycznia 2022
fot. MEiN

Dyrektor szkoły lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Tydzień temu, w czwartek, obchodzone było święto Trzech Króli. Jest to dzień ustawowo wolny, w którym przedszkola i szkoły nie pracują. W przeddzień święta, w środę 5 stycznia, stacjonarnie pracowało 15 361 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,5 proc. wszystkich. Pięć przedszkoli pracowało zdalnie, a 69 w trybie mieszanym.

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka stacjonarna była zawieszona od 20 grudnia do 9 stycznia, w jej miejsce prowadzono naukę zdalną. Do nauki stacjonarnej uczniowie wrócili w poniedziałek 10 stycznia. Przedszkola cały czas pracują w trybie stacjonarnym.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka/oprac. AK

C