Zamknij

Kolejny rekord zakażeń. Dzieci przejdą na naukę zdalną? Czarnek mówi o "różnych scenariuszach"

05.11.2021 09:48

Nauka zdalna wciąż nie została wprowadzona, mimo że codziennie odnotowywane są kolejne rekordy zakażeń. Minister edukacji Przemysław Czarnek mówi wprost: "na razie nie ma żadnych planów odejścia od systemowej nauki stacjonarnej". Dodaje jednak, że na wypadek załamania się wydolności służby zdrowia opracowane zostały różne scenariusze, a szkoły są przygotowane do przejścia na nauczanie zdalne.

Przemysław Czarnek
fot. Beata Zawadzka/East News

Przemysław Czarnek poinformował w piątek w Polskim Radiu, że nauka stacjonarna w szkołach nie jest zagrożona. - Oczywiście na dziś. Nie wiemy, jakie będą wzrosty zakażeń w następnych dniach, a przede wszystkim, jakie będą wzrosty hospitalizacji - mówił. W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że odnotowano kolejny rekord w czwartej fali.

Nauka zdalna czy stacjonarna? Przemysław Czarnek o funkcjonowaniu szkół w czwartej fali

- Póki co nie ma żadnych planów odejścia od systemowej nauki stacjonarnej, poza przypadkami indywidualnymi w skali całego kraju, gdzie dyrektorzy szkół wraz z sanepidem podejmują decyzję o przejściu na kwarantannę i na naukę zdalną w poszczególnych klasach lub całej szkoły – podkreślił minister edukacji.

Czarnek przyznał, że wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wzrasta także liczba szkół, które przechodzą na czasową naukę zdalną. - Jest to przejście tylko na okres kwarantanny, a później powrót do szkoły. To wzrasta, ale nadal zdecydowanie ponad 90 proc. dzieci i młodzieży uczy się stacjonarnie bez przeszkód – stwierdził.

Dodał, że na wypadek załamania się wydolności służby zdrowia opracowane zostały różne scenariusze trybu nauki w szkołach. - Gdyby wydarzyło się coś bardzo złego w najbliższej przyszłości, czyli radykalny wzrost zakażeń i hospitalizacji i brak wydolności służby zdrowia, te scenariusze są. Ale póki co nie przewidujemy ich uruchomienia, uczymy się stacjonarnie – zastrzegł minister edukacji i nauki.

Poinformował, że system jest przygotowany do przejścia na naukę zdalną. - Wszystkie szkoły są podłączone do szybkiego internetu, przytłaczająca większość do internetu szerokopasmowego. Szkoły są wyposażone w system komputerowy – mówił.

loader

RadioZET.pl/PAP - Iwona Żurek