Zamknij

Ile szkół pracuje zdalnie, ile stacjonarnie? Są nowe dane MEiN

PAP
13.01.2022 19:02
Szkoła
fot. Stanisław Bielski/REPORTER (zdjęcie poglądowe)

97,7 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 97,8 proc. szkół podstawowych i 98,4 proc. ponadpodstawowych pracowało w czwartek w trybie stacjonarnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów.

Nauka zdalna w placówkach edukacyjnych wprowadzana jest w sytuacjach, gdy liczba nowych zakażeń koronawirusem uniemożliwia prowadzenie zajęć stacjonarnych.  Ministerstwo Edukacji i Nauki podało w piątek najnowsze dane dotyczące nauki stacjonarnej, zdalnej i hybrydowej w Polskich szkołach.

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach. MEiN przedstawia dane

Stacjonarnie w czwartek pracowało 15 075 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 97,7 proc. wszystkich. 13 przedszkoli pracowało zdalnie, a 347 w trybie mieszanym.

Raport
fot. Twitter/MEiN

W czwartek stacjonarnie pracowały 14 073 szkoły podstawowe, czyli 97,8 proc. wszystkich, i 7687 ponadpodstawowych, czyli 98,4 proc. Zdalnie pracowały trzy szkoły podstawowe i jedna ponadpodstawowa. W trybie mieszanym pracowało 312 szkół podstawowych i 124 ponadpodstawowe. Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

Raport
fot. Twitter/MEiN
Raport
fot. Twitter/MEiN

W przeddzień święta Trzech Króli, w środę 5 stycznia, stacjonarnie pracowało 15 361 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,5 proc. wszystkich. Pięć przedszkoli pracowało zdalnie, a 69 w trybie mieszanym.

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka stacjonarna była zawieszona od 20 grudnia do 9 stycznia, w jej miejsce prowadzono naukę zdalną. Do nauki stacjonarnej uczniowie wrócili w poniedziałek. Przedszkola cały czas pracują w trybie stacjonarnym. 

Rok szkolny 2021/22 w reżimie sanitarnym

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne. Jego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

RadioZET.pl/PAP (D. Starzyńska-Rosiecka, K. Kropiwiec)/ Twitter