Zamknij

Nauka zdalna od 20 grudnia. "Mniejsze ryzyko zakażenia koronawirusem"

06.12.2021 17:41
uczeń
fot. Shutterstock.com

Nauka zdalna została wprowadzona w całym kraju od 20 grudnia do 9 stycznia. O przerwaniu nauki stacjonarnej zdecydowano także w przypadku szkół wyższych w Krakowie. Tryb zdalny na tamtejszych uczelniach potrwa od 20 grudnia do 9 stycznia - wynika z poniedziałkowego komunikatu, zamieszczonego 6 grudnia na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nauka zdalna została wprowadzona w całym kraju od 20 grudnia do 9 stycznia. Taką decyzję 7 grudnia ogłosił na konferencji prasowej na temat nowych obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniej minister edukacji Przemysław Czarnek odniósł się do "przecieków" o przejściu szkół wyższych na tryb zdalny w Polskim Radiu Łódź. Zapytany o nieoficjalne doniesienia, jakoby od 6 grudnia wyższe uczelnie miały rozpocząć naukę zdalną, mówił, że "na uniwersytetach rektorzy podejmują autonomicznie decyzje w tej sprawie, uwzględniając sytuację w poszczególnych miastach i uczelniach".

Nauka zdalna od 20 grudnia. Decyzja krakowskich uczelni

6 grudnia nowy komunikat dotyczący nauki zdalnej wydały władze Uniwersytetu Jagiellońskiego w imieniu największych krakowskich uczelni. Tamtejsze szkoły wyższe przechodzą na zdalne nauczanie w okresie świątecznym - wynika z poniedziałkowego komunikatu, zamieszczonego na stronie internetowej UJ. Informacje te potwierdziło Polskiej Agencji Prasowej biuro uczelni.

Chodzi o okres od 20 grudnia do 9 stycznia, a decyzja dotyczy uczelni zrzeszonych w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (KRSWK). Tak zdecydował przewodniczący tej organizacji - rektor UJ, prof. Jacek Popiel. Zarządzenie to nie dotyczy Collegium Medicum UJ.

Decyzja ta umożliwi optymalne wykorzystanie całego dnia zajęć dydaktycznych we wspomnianych okresach, w których zwyczajowo i tak zapewne byłyby udzielane dni/godziny rektorskie/dziekańskie na wnioski samorządów studenckich, argumentowane głównie kłopotami logistycznymi studentów zamiejscowych. Jest to zatem również forma wsparcia dla studentów i doktorantów w zaplanowaniu ich wyjazdów bez obciążania czasu przeznaczonego na normalny tok studiów.

Uniwersytet Jagielloński

W komunikacie podkreślono, że "zdalne nauczanie przed i po świętach, kiedy kontakty towarzyskie i rodzinne są częstsze, pozwoli ograniczyć bezpośrednie spotkania na terenach uczelni - dzięki temu mniejsze będzie ryzyko zakażenia koronawirusem i większe będą szanse na kontynuowanie nauki w trybie stacjonarnym po 9 stycznia".

"W siedzibie Uniwersytetu dopuszczone będzie realizowanie zajęć, które nie mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wykazy takich zajęć mają pojawić się na stronach internetowych jednostek do 10 grudnia. Istnieje również możliwość późniejszego odrobienia praktycznych zajęć przypadających na ów okres" - czytamy.

RadioZET.pl/PAP