Zamknij

Nauka zdalna od 6 grudnia? Przemysław Czarnek komentuje "przecieki"

01.12.2021 16:01
szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Nauka zdalna, mimo rosnącej liczby zakażeń i zgonów, nie została wdrożona. Minister edukacji Przemysław Czarnek skomentował nieoficjalne doniesienia o przerwaniu nauki stacjonarnej. - Nie ma teraz planów zmiany przepisów - podkreślił, zapytany o "przecieki" z tym związane.

Od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone w związku z wariantem Omikron. Na konferencji Adama Niedzielskiego nie ogłoszono żadnych zmian dla szkół. O funkcjonowaniu placówek edukacyjnych w szczycie czwartej fali koronawirusa mówił w Polskim Radiu Łódź minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Prowadzący program zapytał szefa MEiN o pojawiające się "przecieki", że od 6 grudnia wyższe uczelnie przejdą na tryb zdalny.

Nauka zdalna a apogeum czwartej fali. Przemysław Czarnek komentuje

- Nie ma teraz planów zmiany przepisów prawa dotyczących funkcjonowania szkół podczas pandemii – powiedział Czarnek. - Na uniwersytetach rektorzy podejmują autonomicznie decyzje w tej sprawie, uwzględniając sytuację w poszczególnych miastach i uczelniach - dodał, pytany o naukę zdalną.

Jak dodał, w szkołach wdrożony jest sprawdzony system, który – jak tłumaczył – powoduje wyłączanie klas lub placówek objętych kwarantanną. Według danych ministerstwa na 22 tys. placówek oświatowych takie wyłączenia dotyczą obecnie ok. 300 szkół. - Tego jest więcej niż w poprzednich tygodniach, ale to dalej jest blisko 90 procent dzieci i młodzieży, które pracują w trybie stacjonarnym - podkreślił.

Przemysław Czarnek powiedział, że nauczanie zdalne było zawsze przykrą koniecznością, która podczas pandemii zapewnia jednak minimum bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. - Przykrą dlatego, że zdalne nauczanie bardzo ogranicza możliwości przekazywania wiedzy i wychowania – zaznaczył.

- Czwarta fala nas na razie do tego nie zmusza – podkreślił. - Co będzie w kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach, także w obliczu nowej odmiany koronawirusa, tego nie jestem w stanie powiedzieć – podsumował.

RadioZET.pl/Polskie Radio Łódź/PAP - Hubert Bekrycht