Zamknij

Jednak nauka zdalna w styczniu? "Powrót może utrudnić dzieciom spokojne spędzenie ferii"

09.01.2022 21:06

Nauka zdalna po 9 stycznia powinna być przedłużona? Tego chce burmistrz wielkopolskiego Czempinia. Zaapelował on do rodziców, by z uwagi na zagrożenie SARS-CoV-2 nie wysyłali dzieci do szkół w ostatnim tygodniu zajęć przed feriami. Od poniedziałku w gminnych placówkach nauka ma być prowadzona w trybie zdalnym i stacjonarnym.

pusta sala w szkole
fot. Piotr Molecki/East News

Nauka zdalna zgodnie z decyzją rządu kończy się 9 stycznia, a w poniedziałek, po przerwie świątecznej i kilkudniowym okresie zajęć z domu, uczniowie w całym kraju wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Z tym pomysłem nie zgadza się burmistrz gminy Czempiń Konrad Malicki. 17 stycznia w Wielkopolsce i czterech innych województwach rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe.

Nauka zdalna przed feriami. Burmistrz gminy Czempiń apeluje

W apelu opublikowanym na stronie internetowej gminy Czempiń burmistrz Konrad Malicki zaznaczył, że na jego polecenie w szkołach podstawowych w Czempiniu i Głuchowie od poniedziałku do piątku 14 stycznia zajęcia dydaktyczne będą prowadzone równolegle w formie stacjonarnej i zdalnej.

„Apeluję zatem do Państwa, rodziców naszych uczniów, o rozważenie możliwości pozostawienia dzieci w domach w okresie od dnia 10 do 14 stycznia 2022 roku i skorzystanie z nauczania on-line” – napisał burmistrz.

Samorządowiec zaznaczył, że z niepokojem obserwuje sytuację epidemiczną w kraju. Podkreślił, że w szkołach, pomimo stosowanych reżimów sanitarnych, niejednokrotnie dochodzi do zakażeń SARS-CoV-2. „Przed przerwą świąteczną obserwowaliśmy liczne przypadki choroby wśród uczniów i nauczycieli, a co za tym idzie nakładanej kwarantanny na całe klasy, a nawet na wiele klas jednocześnie” – napisał Malicki.

Wszystko to utwierdza mnie w przekonaniu, że powrót wszystkich dzieci do nauki stacjonarnej na jeden tylko tydzień przed feriami (rozpoczynają się w Wielkopolsce już 15 stycznia) nie ma racjonalnego uzasadnienia, gdyż może przyczynić się do zwiększenia liczby zakażeń i utrudnić dzieciom spokojne spędzenie ferii.

Burmistrz gminy Czempiń Konrad Malicki

Samorządowiec wyjaśnił, że bez zgody władz krajowych nie można wydłużyć okresu zdalnej nauki. „Dzieci powinny mieć jednak możliwość pozostania przez najbliższych klika dni w domach bez obawy o powstanie szkolnych zaległości. Dzięki temu również możliwa będzie ochrona ich zdrowia i życia przed chorobą w trakcie ferii, które powinny być dla nich czasem odpoczynku, zabawy i wyjazdów w reżimie, na który obecnie pozwalają obostrzenia sanitarne” – napisał Malicki.

Dodał, że o szczegółach prowadzonej w dwóch szkołach nauki w trybie zdalnym i stacjonarnym rodzice zostaną poinformowani za pośrednictwem dzienników elektronicznych.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 106 nowych zakażeniach koronawirusem. 22 osoby zmarły. Minionej doby w Wielkopolsce potwierdzono 912 nowych infekcji SARS-CoV-2. W regionie nie odnotowano zgonów spowodowanych COVID-19 lub współistnieniem tej choroby z innymi schorzeniami.

loader

RadioZET.pl/PAP - Szymon Kiepel