Zamknij

Nauka zdalna po świętach. Czarnek komentuje. "Nie ma wątpliwości"

13.12.2021 21:09

Nie jestem entuzjastą obowiązkowych szczepień dla nauczycieli — podkreślił w programie "Gość Wydarzeń" Przemysław Czarnek. Szef MEiN zabrał również głos na temat nauki zdalnej i stacjonarnej w szkołach w nowym roku. 

Przemysław Czarnek
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Przemysław Czarnek powiedział w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News, że nie jest entuzjastą pomysłu obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli. - Spowodowanie, żeby od pierwszego marca do pracy mogli chodzić wyłącznie nauczyciele zaszczepieni, mogłoby doprowadzić do sytuacji […] braków kadrowych, na które systemu edukacji nie stać – zaznaczył.

Minister edukacji o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli

Pytany, czy szkoły byłyby sparaliżowane, ocenił, że bezwzględnie tak. - Dlatego nie mogę zgodzić się na sytuację, w której przymus oznaczałby, że część nauczycieli, którzy nie zechcą się zaszczepić, straci pracę – powiedział.

Czarnek akcentował, że rozumie wszystkie działania, które zmierzają do tego, by jak najszybciej skończyć z pandemią. - Natomiast wszystkie decyzje muszą być racjonalne i wyważone, żeby, krótko mówiąc, nie wylać dziecka z kąpielą – dodał. Pytany, czy w szkołach będzie promocja szczepień, czy też tylko informacja, szef MEiN powiedział, że "to będzie rzetelna informacja o tym, że można i warto się zaszczepić". - Ja jestem zaszczepiony przeciw COVID-19 trzema dawkami, jestem zaszczepiony przeciw grypie. Świetnie się czuję, czuję się bezpiecznie. Polecam wszystkim – zaszczepcie się – powiedział.

Natomiast nie przyjmuję do wiadomości chamskiej retoryki i takiej tępej agitacji, propagandy w rodzaju: ciemnogród, średniowiecze, nienaukowcy, [...] to obrażanie ludzi, którzy z jakichś powodów mają lęki. To są oczywiście powody bardzo często nieracjonalne, to są również pewne głupoty przez antyszczepionkowców rozsiewane. Ale trzeba zrozumieć ludzi, którzy się boją. minister edukacji Przemysław Czarnek

Można, jak przekonywał, trafić do takich osób tylko racjonalną argumentacją pokazującą np. ile osób umiera, ile spośród nich było zaszczepionych. - To są argumenty, które powinny przemawiać. To są argumenty o podłożu naukowym – wskazał.

Nauka zdalna w nowym roku. Przemysław Czarnek komentuje

Szef MEiN odniósł się też do planu rządzących dotyczącego nauczania w szkołach po okresie świątecznym. Minister był pytany w Polsat News, czy zapowiedziana nauka zdalna w szkołach w okolicach przerwy świątecznej – od 20 grudnia do 9 stycznia – może być przedłużona.

- Trzy dni będzie zdalnej nauki w przyszłym tygodniu (20, 21, 22 grudnia, potem jest wolne od zajęć – red.) oraz trzy dni po świętach (3, 4, 5 stycznia – red.), cztery w zasadzie, bo jeszcze 7 stycznia, a potem wracamy do stacjonarnej nauki i pracy, co do tego wątpliwości nie ma – zaznaczył.

loader

RadioZET.pl/PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl/Polsat News