Zamknij

Nauka zdalna radykalnie skrócona? Czarnek zapowiada szybszy powrót do szkół

08.02.2022 16:59
Przemysław Czarnek
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Nauka zdalna w szkołach zostanie najprawdopodobniej skrócona – wynika z zapowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Decyzja ws. szybszego powrotu uczniów do nauczania stacjonarnego ma zapaść w środę 9 lutego. 

Przemysław Czarnek podczas wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie był pytany o ewentualne plany skrócenia zdalnego nauczania dla uczniów klas 5-8 szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. O możliwym szybszym powrocie dzieci do szkół mówił również rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. 

Nauka zdalna skrócona? Decyzja w środę

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, nauka zdalna w klasach 5-8 i szkołach ponadpodstawowych ma potrwać do 27 lutego, czyli do zakończenia ferii zimowych. Szef MEiN przekazał jednak, że porównując tydzień do tygodnia obserwowany jest spadek liczby zakażeń. Zdaniem ministra Czarnka, jest to podstawą do zastanowienia się nad skróceniem nauki zdalnej. – Sytuacja pandemiczna zmienia się w dobrym kierunku – dodał. 

– Jutro będziemy w tej sprawie podejmować decyzje. Jestem po rozmowach i z panem premierem i ministrem Niedzielskim. Zobaczymy, jakie będą jutro wskaźniki zakażeń – powiedział Czarnek. Dodał, że w przypadku decyzji o skróceniu nauki zdalnej w pierwszej kolejności do szkoły wrócą uczniowie z tych województw, które ferie zimowe miały w styczniu. – Mam nadzieję, że radykalnie skrócimy naukę zdalną – stwierdził szef MEiN.

Przypomnijmy, że jako pierwsi w kraju – od 15 do 30 stycznia – ferie zimowe mieli uczniowie z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Do 6 lutego ferie mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Z kolei od 29 stycznia do 13 lutego ferie mają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni w tym roku – od 12 do 27 lutego – na zimowy wypoczynek wyjadą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

RadioZET.pl/PAP

C