Zamknij

Wzrost zakażeń po powrocie do szkół? Jest komentarz rzecznika resortu zdrowia

15.01.2022 21:14
nauka zdalna 2022
fot. Pawel Wodzynski /East News

- Pierwsze pięć dni nauki stacjonarnej to za wcześnie by wyrokować, że wzrosła transmisja wirusa w szkołach - powiedział w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jednocześnie wskazał, że od soboty uczniowie z pierwszych pięciu województw mają ferie.

Rzecznik resortu zdrowia w sobotę w Polsat News pytany był m.in. o to, czy pierwszy po trzytygodniowej przerwie tydzień nauki w szkołach miał wpływ na obecną liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

- Nie, jeszcze za wcześnie o tym mówić - odpowiedział Andrusiewicz. - Pierwsze pięć dni to za wcześnie by wyrokować, że wzrosła transmisja w szkołach - ocenił.

Wzrost zakażeń po powrocie do szkół? Rzecznik MZ komentuje

- Na chwilę obecną rozpoczęliśmy ferie, więc nie sadzimy, żeby ta transmisja w tej chwili aż tak znacząco wpływała, ponieważ co dwa tygodnie inne województwo będzie szło na okres feryjny - dodał rzecznik MZ.

W poniedziałek 10 stycznia do nauki stacjonarnej w szkołach wrócili uczniowie szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych w całym kraju, którzy od 20 grudnia mieli zawieszoną naukę stacjonarną, w jej miejsce wprowadzoną naukę zdalną.

W piątek, po 5 dniach wznowionej nauki stacjonarnej, Ministerstwo Edukacji i Nauki podało, że w tym dniu stacjonarnie pracowało 13 741 szkół podstawowych, czyli 95,5 proc. wszystkich, i 7 517 ponadpodstawowych, czyli 96,2 proc. Zdalnie pracowało 6 szkół podstawowych i 4 ponadpodstawowe. W trybie mieszanym pracowało 641 szkół podstawowych i 291 ponadpodstawowych.

Nauka zdalna i hybrydowa w Polsce

W sobotę w pięciu województwach zaczęły się ferie zimowe. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 15 stycznia a 27 lutego.

Ferie zimowe w szkołach przewidziane są w czterech terminach. Pierwsi, od 15 do 30 stycznia, odpoczywają uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego.

RadioZET.pl/ Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

C