Zamknij

Coraz więcej szkół pracuje w trybie hybrydowym. Najnowsze dane z resortu edukacji

PAP
21.09.2021 17:08
Nauka zdalna
fot. Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

Ministerstwo Edukacji i Nauki podało najnowsze dane dotyczące nauki zdalnej placówek oświatowych. W porównaniu do ubiegłego tygodnia wzrosła liczba szkół i przedszkoli działających w trybie hybrydowym.

Rok szkolny 2021/22 rozpoczął się w trybie stacjonarnym. Jednocześnie powrót do szkół zbiegł się z początkiem czwartej fali pandemii koronawirusa. We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że za około tydzień lub dwa pojawi się wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 spowodowany mobilnością uczniów i ich rodziców.

Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) na bieżąco podaje dane dotyczące nauki zdalnej i hybrydowej placówek oświatowych. Z podanych we wtorek wynika, że zdecydowana większość przedszkoli, szkół i innych instytucji edukacyjnych działa bez obostrzeń.

Koronawirus w szkołach. Nauka zdalna również w przedszkolach  

99,9 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 99,3 proc. szkół podstawowych i 99,2 proc. szkół ponadpodstawowych pracowało we wtorek w trybie stacjonarnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów.

Jak poinformowało MEiN, stacjonarnie we wtorek pracowało 15 408 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,9 proc. wszystkich. Dwa przedszkola pracowały zdalnie, a 20 w trybie mieszanym.

We wtorek stacjonarnie pracowało też 14 310 szkół podstawowych, czyli 99,3 proc. wszystkich i 7 751 szkół ponadpodstawowych, czyli 99,2 proc. Zdalnie pracowały dwie szkoły podstawowe i żadna szkoła ponadpodstawowa. W trybie mieszanym pracowało 101 szkół podstawowych i 61 szkół ponadpodstawowych.

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach. Kto decyduje?

Informacje pochodzą od kuratorów oświaty, na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek. W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Tydzień temu - 14 września - w trybie stacjonarnym pracowało 15 413 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego, punktów przedszkolnych), co stanowi 99,9 proc. wszystkich. Jedno przedszkole pracowało zdalnie, a 16 w trybie mieszanym.

14 września stacjonarnie pracowało też 14 326 szkół podstawowych, czyli 99,4 proc. i 7 766 szkół ponadpodstawowych, czyli 99,4 proc. Zdalnie pracowała jedna szkoła podstawowa i jedna szkoła ponadpodstawowa. W trybie mieszanym pracowało 86 szkół podstawowych i 46 szkół ponadpodstawowych.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka