Zamknij

Nauka zdalna w szkołach zostanie przedłużona? "Patrzymy na rozwój wypadków w zakresie Omikrona"

22.12.2021 12:48

Nauka zdalna została wprowadzona do 9 stycznia. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany był o ewentualne przesunięcie powrotu do szkół po Nowym Roku. Jak dodał, "wszystkie scenariusze są możliwe", a rząd obserwuje sytuację epidemiczną i doniesienia o nowym wariancie koronawirusa.

nauka zdalna - pusta sala w szkole
fot. Julian Sojka/East News

Nauka zdalna obowiązuje w szkołach od poniedziałku 20 grudnia do 9 stycznia 2022 roku. Większość tego okresu to czas ferii. Jakie będą następne decyzje rządu ws. trybu nauczania? 

Przypomnijmy, minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził nadzieję, że przerwanie trybu stacjonarnego i trzytygodniowa nauka zdalna przełoży się na spadki zakażeń. Apogeum czwartej fali jest już za nami, liczba infekcji rzeczywiście zmalała, ale nadal notuje się bardzo dużo zgonów. W środę zmarło 775 osób - to najwięcej w czwartej fali pandemii.

Nauka zdalna także po 9 stycznia? Rzecznik MZ wyjaśnia

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz został zapytany podczas środowej konferencji prasowej, czy planowane jest przedłużenie nauki zdalnej. Przypomniał, że powrót uczniów do szkół planowany jest na 10 stycznia. - Okres na podjęcie decyzji jeszcze jest - zaznaczył. Tak naprawdę zobaczymy w pierwszym tygodniu poświątecznym - dodał. 

Wszystkie scenariusze są możliwe, na dziś nie ma decyzji, żeby dzieci pozostawały dłużej w nauce zdalnej, ale patrzymy też na rozwój wypadków w zakresie Omikrona, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostanie ograniczone stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i wprowadzone w nich nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nauka zdalna obowiązująca do końca pierwszego tygodnia stycznia to tylko jedna z decyzji ogłoszonych na początku grudnia. Przedstawiciele resortu zdrowia planują wdrożyć także inne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział m.in. wprowadzenie od 1 marca obowiązku zaszczepienia się dla medyków. Rząd od 15 grudnia zmniejszył też limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach dla osób niezaszczepionych. 

loader

RadioZET.pl/ PAP - Daria Kania