Zamknij

Ponad tysiąc szkół z ogniskami koronawirusa. Resort edukacji podał nowe dane

PAP
25.10.2021 19:42
Koronawirus w szkołach
fot. Suchawalun Sukjit/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad tysiąc szkół pracuje w trybie hybrydowym - wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Edukacji i Nauki na temat ognisk koronawirusa w placówkach oświatowych. W porównaniu do ubiegłego tygodnia liczba szkół, która zawiesiła stacjonarną naukę, wzrosła o prawie 40 proc.

Czwarta fala koronawirusa powoduje coraz większą liczbę zakażeń. Tylko w poniedziałek resort zdrowia poinformował o prawie 3 tys. nowych zarażeniach wirusem SARS-CoV-2. W ubiegłym tygodniu notowano nawet po 5 tys. nowych zakażeń na dobę. 

Widać to również w statystykach na temat szkół i przedszkoli w trybie nauki zdalnym oraz hybrydowym. Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). 99,1 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 94,7 proc. szkół podstawowych i 95,5 proc. ponadpodstawowych pracowało w poniedziałek w trybie stacjonarnym.

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach. MEiN pokazało raport za 25 października

Stacjonarnie pracowały w poniedziałek 15 292 placówki wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,1 proc. wszystkich. 11 przedszkoli pracowało zdalnie, a 132 w trybie mieszanym.

Stacjonarnie pracowały w poniedziałek 13 624 szkoły podstawowe, czyli 94,7 proc. wszystkich i 7462 ponadpodstawowe, czyli 95,5 proc. Zdalnie pracowało 16 szkół podstawowych i 13 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 748 szkół podstawowych i 337 ponadpodstawowych.

Dla porównania przed tygodniem (18 października) trzy przedszkola pracowały zdalnie, a 51 w trybie mieszanym. W przypadku szkół 15 podstawowych i 4 ponadpodstawowych było w trybie zdalnym, a hybrydowym 465 szkół podstawowych i 205 ponadpodstawowych. Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich, lub poszczególnych zajęć.

Dwa tygodnie temu, 11 października, stacjonarnie pracowało 15 400 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,8 proc. wszystkich, 3 przedszkola pracowały zdalnie, a 32 w trybie mieszanym.

11 października stacjonarnie pracowało 14 045 szkół podstawowych, czyli 97,6 proc. wszystkich i 7 365 ponadpodstawowych, czyli 97,7 proc. Zdalnie pracowało 11 szkół podstawowych i 7 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowały 332 szkoły podstawowe i 170 ponadpodstawowych. 

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka, Katarzyna Lechowicz-Dyl