Zamknij

Wiceminister edukacji o nauce zdalnej w szkołach. "To się rozpędza"

12.10.2021 08:34
Nauka zdalna
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Szkół w trybie zdalnym i hybrydowym będzie więcej - poinformował wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski w Gościu Radia ZET. Jednocześnie zapewnił, że rząd nie planuje wstrzymania nauki stacjonarnej w całej Polsce z powodu czwartej fali pandemii koronawirusa. 

Powrót do szkół od września oznaczał wznowienie nauki stacjonarnej. Jednak początek roku szkolnego 2021/22 zbiegł się z czwartą falą koronawirusa. W ciągu ostatnich tygodni coraz więcej placówek edukacyjnych przechodzi na nauczenie zdalne lub hybrydowe z powodu ognisk COVID-19.

Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki, w Gościu Radia ZET był pytany przez Beatę Lubecką na temat sytuacji w szkołach. W jego ocenie nie będzie powrotu do nauki zdalnej we wszystkich szkołach.

Nauka zdalna w szkołach. Wiceminister o szczegółach

- Patrząc dzień po dniu, kiedy to analizujemy liczbę szkół, które są w trybie zdalnym lub hybrydowym, oczywiście notujemy wzrost. Jednak na tle prawie 23 tysięcy szkół podstawowych i ponadpodstawowych wczoraj (w poniedziałek - przyp. red.) mieliśmy, jeśli dobrze pamiętam, 17 szkół w trybie zdalnym, a hybrydowym ponad 300 - mówił Rzymkowski.

Tłumaczył, że nauczanie zdalne jest głównie w małych szkołach, gdzie "wszyscy mają ze wszystkimi kontakt" i ze względów lokalowych nie ma możliwości wyodrębnienia przestrzeni dla oddzielnych zajęć. - Hybryda jest głównie w dużych szkołach. Tam, gdzie jest część uczniów, którzy nie mieli kontaktu z osobą zainfekowaną i ten system zdaje egzamin - dodał.

- Mamy już, chwalić Pana, szósty tydzień od rozpoczęcia roku szkolnego i notujemy rzeczywiście wzrost (szkół w trybie zdalnym i hybrydowym - przyp. red.) i to się rozpędza - mówił wiceminister edukacji. Po chwili dodał: Uważam, że szkół w trybie zdalnym i hybrydowym będzie więcej, ale nie przewidujemy wprowadzenia nauki zdalnej jako takiej. 

Zdaniem Rzymkowskiego w woj. podkarpackim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim - gdzie jest najmniejszy odsetek zaszczepionych przeciw koronawirusowi - jest wyższy odsetek szkół w trybie hybrydowym i zdalnym. 

RadioZET.pl