Zamknij

Nauka zdalna wraca. Lawinowo rośnie liczba zakażeń w szkołach

28.10.2021 18:12
Szkoła
fot. ilustracyjne. Julian Sojka/East News

Lawinowo rośnie liczba szkół, w których wykryto nowe ogniska zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby nauka zdalna i hybrydowa wróciła do ponad 300 placówek – poinformowało w czwartek 28 października Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Koronawirus stanowi coraz większe zagrożenie dla przedszkoli i szkół. Czwarta fala pandemii zbiera już śmiertelne żniwo wśród nauczycieli – w Lublinie z powodu COVID-19  zmarła polonistka, a w Radomiu wieloletni nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze. Jak wynika z najnowszych danych MEiN, gwałtownie rośnie liczba szkół, w których przywracana jest nauka zdalna i hybrydowa. 

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach. Raport 28 października 

Stacjonarnie w czwartek pracowało 15 181 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 98,4 proc. wszystkich. 18 przedszkoli pracowało zdalnie, a 236 - w trybie mieszanym.

W czwartek 28 października stacjonarnie pracowało też 12 981 szkół podstawowych, czyli 90,2 proc. wszystkich i 7088 ponadpodstawowych, czyli 90,7 proc. Nauka zdalna wróciła do 53 szkół podstawowych i 41 ponadpodstawowych. W trybie hybrydowym pracowały 1354 szkoły podstawowe i 683 ponadpodstawowe. 

Dla porównania – wczoraj w trybie zdalnym i hybrydowym pracowało łącznie 1740 szkół, a dziś liczba ta wzrosła do 2086. Informacje, zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek, pochodzą od kuratorów oświaty.

Ogniska koronawirusa w szkołach. Rośnie liczba zakażeń

W razie stwierdzenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej, sanepid przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne. Jego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. Zależnie od wyniku dochodzenia podejmowana jest decyzja o zastosowaniu odpowiednich działań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Tydzień temu, 21 października, stacjonarnie pracowało 15 306 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,2 proc. wszystkich. 12 przedszkoli pracowało zdalnie, a 117 – w trybie mieszanym.

21 października stacjonarnie pracowały 13 564 szkoły podstawowe, czyli 94,3 proc. wszystkich i 7 390 ponadpodstawowych, czyli 94,6 proc. Zdalnie pracowało 25 szkół podstawowych i 15 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 799 szkół podstawowe i 407 ponadpodstawowych.

RadioZET.pl/PAP