Zamknij

Ponad tysiąc ognisk koronawirusa w szkołach. Najnowsze dane MEiN

PAP
31.01.2022 19:48
Nauka zdalna
fot. Karol Porwich/East News (ilustracyjne)

Dokładnie 1052 szkoły podstawowe funkcjonowały w trybie mieszanym w województwach, w których nie ma ferii zimowych - podało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Do końca lutego na nauczaniu zdalnym są uczniowie klas V-VIII podstawówek i wszystkich szkół średnich.

Nauka zdalna została wprowadzona częściowo w szkołach po wzroście liczby zakażeń koronawirusem, piątą falą pandemii oraz pojawieniem się nowych przypadków wariantu Omikron. Od minionego czwartku, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, zawieszone zostało stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych dla uczniów klas V-VIII i uczniów szkół ponadpodstawowych, przeszli oni na zdalne nauczanie. Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych uczą się nadal stacjonarnie. Stacjonarnie pracują też placówki wychowania przedszkolnego.

Nie uległy zmianie terminy ferii zimowych. Obecnie trwają ferie w sześciu województwach. W sobotę ferie rozpoczęli uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego (formalnie ich ferie zaczęły się w poniedziałek); odpoczywać będą do 13 lutego. Jeszcze przez tydzień do 6 lutego ferie mają uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; dla nich ferie zaczęły się 22 stycznia.

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach. Raport MEiN 31 stycznia

W poniedziałek po feriach do nauki wrócili uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jako ostatni w tym roku - od 12 do 27 lutego - ferie będą mieć uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.

Przedszkola są tzw. placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.

Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki w poniedziałek stacjonarnie pracowało 14 479 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego, punktów przedszkolnych), co stanowi 93,8 proc. wszystkich. 83 przedszkola pracowało zdalnie, a 873 w trybie mieszanym.

W 10 województwach, gdzie nie ma ferii, w poniedziałek stacjonarnie pracowało 8 240 szkół podstawowych w zakresie klas I-IV, co stanowi 88,7 proc. Zdalnie w zakresie klas I-IV pracowało 78 szkół podstawowych, a 974 w trybie mieszanym. Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej dyrektor szkoły, lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka, Magdalena Gronek

C