Zamknij

Do kiedy dzieci będą chodzić do szkoły? Już kilkaset placówek pracuje w trybie hybrydowym

23.09.2021 19:06
Szkoła - zdjęcie ilustracyjne
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER

Ministerstwo Edukacji i Nauki podało w czwartek najnowsze dane dotyczące nauki zdalnej w placówkach oświatowych. Ubywa szkół, które pracują w trybie stacjonarnym. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia 45 podstawówek przeszło w tryb hybrydowy lub zdalny. W trybie mieszanym pracuje już 247 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Nauka zdalna lub hybrydowa została na razie wprowadzona tylko w niewielkim procencie placówek. Rodzice zastanawiają się jednak, do kiedy dzieci będą chodzić do szkoły. W ostatnich dniach w Polsce przybywa zakażeń, na Covid-19 choruje także coraz więcej uczniów.

Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki w czwartek stacjonarnie pracowało 14 229 szkół podstawowych, czyli 98,9 proc. wszystkich i 7 719 szkół ponadpodstawowych, czyli 98,8 proc. Zdalnie pracowało pięć szkół podstawowych. Żadna szkoła ponadpodstawowa nie działała w tym trybie. W trybie mieszanym pracowały 154 szkoły podstawowe i 93 ponadpodstawowych.

Nauka zdalna w roku szkolnym 2021/22. MEiN podał dane

Jeśli chodzi o placówki wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), stacjonarnie pracowały 15 402, co stanowi 99,8 proc. wszystkich. Dwa przedszkola pracowały zdalnie, a 31 w trybie mieszanym. Informacje, zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek, pochodzą od kuratorów oświaty.

Tydzień temu – 16 września – stacjonarnie pracowały 15 402 placówki wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,8 proc. wszystkich. Trzy przedszkola pracowały zdalnie, a 25 w trybie mieszanym.
16 września stacjonarnie pracowały też 14 274 szkoły podstawowe, czyli 99,0 proc. wszystkich i 7 745 szkół ponadpodstawowych, czyli 99,1 proc. Zdalnie pracowały trzy szkoły podstawowe i jedna szkoła ponadpodstawowa. W trybie mieszanym pracowało 136 szkół podstawowych i 66 szkół ponadpodstawowych.

Koronawirus w szkołach. Do kiedy dzieci będą chodzić do szkoły?

W razie stwierdzenia zakażenia Covid-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne. Jego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. Zależnie od wyniku dochodzenia podejmowana jest decyzja o zastosowaniu odpowiednich działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski/oprac. AK