Zamknij

Nawałnice znowu nad Polską. Odbiorcy bez prądu, podtopione budynki

28.07.2021 22:14
nawałnice nad Polską
fot. Facebook: Robert Milian

Warmińsko-mazurscy strażacy interweniowali w środę 140 razy w związku przechodzącymi przez region burzami, którym towarzyszy silny wiatr. Przede wszystkim strażacy usuwają z dróg połamane drzewa i konary - podał PAP oficer dyżurny z Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. Bardzo trudna sytuacja także w woj. łódzkim i na Śląsku.

Front burzowy z silnym wiatrem przechodził w środę w okolicach Elbląga, Olsztyna, Działdowa i Lidzbarka Warmińskiego. Porywy wiatru połamały konary i drzewa, które tarasowały drogi lokalne, powiatowe i serwisowe w tym rejonie. Wiatrołomy są usuwane na bieżąco.

Drzewo uszkodziło dom jednorodzinny w miejscowości Marianka. Na czas usuwania wiatrołomu dwie osoby ewakuowano z budynku.

Burza w woj. warmińsko mazurskim. Połamane konary i drzewa

Obecnie burze przechodzą w okolicach Nidzicy i Szczytna, skąd już napływają sygnały o konieczności interwencji strażaków. Według straży, nie ma informacji o poszkodowanych osobach.

Po burzach z obfitymi opadami deszczu w woj. łódzkim 2,5 tys. odbiorców nie ma energii elektrycznej, najwięcej w okolicach Bełchatowa - powiedziała PAP w środę wieczorem dyżurna operacyjna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Marcelina Królikowska.

"W związku z gwałtownymi burzami straż pożarna w całym regionie głównie usuwa wiatrołomy i wypompowuje wodę na terenach podtopionych po ulewach. W powiecie kutnowskim porywisty wiatr zerwał dach obory" - poinformowała dyżurna WCZK w Łodzi.

W woj. łódzkim 2,5 tys. odbiorców bez prądu. Na Śląsku podtopienia i połamane drzewa

55 razy interweniowali w środę od godzin popołudniowych do wieczora śląscy strażacy, usuwając skutki przechodzących nad regionem gwałtownych burz. Meteorolodzy prognozują, że burzowa pogoda może utrzymać się w regionie do godzin nocnych ze środy na czwartek.

Interwencje dotyczyły przede wszystkim usuwania powalonych drzew, czy nadłamanych konarów, a także pompowania wody z podtopionych obiektów, czy posesji. Wichura uszkodziła dach budynku mieszkalnego oraz dachy trzech obiektów gospodarczych. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

RadioZET.pl/ PAP/ Agnieszka Libudzka/ Hubert Bekrycht/ Marek Błoński