Zamknij

Szykuje się spora podwyżka. Nawet 10 zł za parkowanie w centrum

Redakcja
09.07.2018 23:31
Nawet 10 zł za parkowanie w centrum. Podwyżka w największych miastach
fot. Thida Laski/East News

Sejm przyjął ustawę umożliwiającą władzom 100-tysięcznych miast ustanawianie nowej strefy płatnego parkowania w centrum. Za pierwszą godzinę zostawienia pojazdu w śródmieściu zapłacimy maksymalnie 9,99 złotego. Wzrosły również kary za brak uiszczenia opłaty w strefie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowe przepisy znajdują się w treści nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz kilku innych ustaw. Dokument został uchwalony przez Sejm 5 lipca.

Zobacz także

Zakłada on, że w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców poza zwykłymi strefami płatnego parkowania mogą powstać nowe – śródmiejskie.

Obecnie stawki są uzależnione od pensji minimalnej, która ma być podniesiona w przyszłym roku. Oznacza to również podwyżki dla kierowców parkujących w miastach – w zwykłej strefie do 3,33 złotego, a w nowej strefie śródmiejskiej może wynieść nawet 9,99 złotego.

Zobacz także

Zmienić ma się również kara za brak opłaty parkingowej – obecnie jest to 50 złotych. Według nowych przepisów kwota ma wynosić maksymalnie 10 proc. pensji minimalnej, czyli 222 złote.

O dokładnej wysokości stawek decydować mają, podobnie jak dotychczas, radni miejscy.

Zobacz także

RadioZET.pl/MAS/PTD