Zamknij

Neckermann zapowiada upadłość. Ciąg dalszy koszmaru polskich turystów

25.09.2019 11:13
Neckermann zapowiada upadłość. Ciąg dalszy koszmaru polskich turystów
fot. East News

Neckermann Polska ma poważne problemy. Biuro podróży zawiesiło już możliwość rezerwowania wycieczek, a w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. W tej chwili poza granicami kraju przebywa 3600 klientów biura. Pomocy udzieli im urząd marszałkowski w Warszawie.

Neckermann Polska opublikowało w środę komunikat, w którym informuje o planach złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości biura. Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, a w szczególności z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. („Spółka”, „Neckermann Polska”) złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 50 B w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą – przekazało biuro podróży w oświadczeniu prezesa zarządu Macieja Nykiela.

Neckermann Polska poinformował przy tym, że w najbliższych dniach Zarząd Spółki złoży do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska. Działanie to jest podyktowane koniecznością wynikającą z przepisów art 21 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe – napisano w komunikacie. Już teraz nie ma możliwości rezerwowania wycieczek, bo biuro kompletnie zawiesiło wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych.

Klienci Neckermann w tarapatach

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w poniedziałek, gdy upadłość ogłosiło najstarsze na świecie biuro podróży Thomas Cook, z którym Neckermann Polska jest kapitałowo powiązany.

We wtorek biuro podróży opublikowało komunikat o anulowaniu wszystkich środowych lotów na hiszpańską Majorkę i grecką wyspę Zakynthos, a także środowe rejsy do wszystkich turystycznych miejsc.

>>  Neckermann zapowiada upadłość. Co zrobić, gdzie się zgłaszać i jak odzyskać pieniądze?

W międzyczasie polscy turyści przebywający za granicą informowali o problemach. Hotele, w których przebywają polscy turyści, żądają od nich pieniędzy za pobyt. Małżeństwo z Krakowa w każdej chwili może zostać wyrzucone z hotelu na wyspie Rodos, bo po przybyciu na grecką wyspę zostali poinformowani, że ich pobyt w hotelu jest nieopłacony. A za tygodniowe wczasy na  Rodos Polacy zapłacili prawie 10 tys. złotych.

W tej chwili poza granicami kraju przebywa 3600 klientów biura, a opiekę nad nimi przejął w środę marszałek województwa mazowieckiego. Teraz, ze środków zgromadzonych w funduszu gwarancyjnym, marszałek w zależności od sytuacji może pokryć koszty kontynuacji imprezy turystycznej albo zorganizować i opłacić powrót do kraju.

Zobacz także

Neckermann - infolinie dla klientów

W związku ze złożeniem przez biuro podróży Neckermann Polska Marszałkowi Województwa Mazowieckiego oświadczenia o niewypłacalności, urząd przygotował dla klientów tego biura specjalne infolinie.

Informacje można uzyskać pod numerami telefonów:

  • +48 22 597 95 24
  • +48 22 597 95 43
  • +48 22 597 95 45
  • +48 22 597 95 41

RadioZET.pl