„Wyborcza”: Neonaziści szykują się na urodziny Hitlera. Policja spodziewa się zamieszek

Redakcja
26.03.2018 08:52
„Wyborcza”: Neonaziści szykują się na urodziny Hitlera. Policja spodziewa się zamieszek
fot. Youtube screen

Neonaziści z Polski i z Niemiec mają spotkać się w przygranicznym mieście Ostritz, aby uczcić urodziny Adolfa Hitlera. O sprawie informuje „Gazeta Wyborcza”.

Neonaziści z Polski i z Niemiec mają wspólnie świętować urodziny Adolfa Hitlera. Planują zebrać się w niemieckim, przygranicznym mieście Ostritz. Za nimi jadą antyfaszyści. Policja z obu państw spodziewa się zamieszek. O sprawie pisze poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza”.

„Wyborcza” informuje, że w dniach 21 i 22 kwietnia ma odbyć się festiwal „Schild und Schwert” („Tarcza i Miecz”). Miasto Ostritz znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską. W ramach festiwalu organizatorzy przewidują polityczne wiece, koncerty muzyczne, walki MMA. 

Neonaziści świętują urodziny Adolfa Hitlera

20 kwietnia przypada 120. rocznica urodzin Adolfa Hitlera. 

Karol, członek antyfaszystowskiej Antify, mówi w rozmowie z „Gazetą”, że Polacy mają pomagać niemieckim neonazistom w kwestiach organizacyjnych, np. pomagając w znalezieniu noclegu. Organizatorzy na stronie festiwalu kierują podróżnych do polskiej miejscowości Krzewina, która leży kilkadziesiąt kilometrów od miejsca imprezy. 

„Wyborcza” donosi, że polscy neonaziści mieli zorganizować swoje własne wydarzenie na Dolnym Śląsku o nazwie „Noc tożsamości”. 

„Gazeta” przypomina, że podobne wydarzenie zorganizowano przed rokiem w miejscowości Themar w Turyngii. Festiwal „Rock przeciwko obcym wpływom” zgromadził 6 tys. neonazistów. Byli tam też Polacy. 

Organizatorzy wykorzystują lukę prawną. Mówią, że impreza w Ostritz ma charakter zamknięty, dlatego nie ma mowy o publicznym propagowaniu faszyzmu.

W styczniu „Superwizjer” TVN24 ujawnił wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczące działalności niektórych polskich środowisk narodowych. Polscy neonaziści stworzyli „Ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera; płonąca swastyka, „Sieg Heil!” — to dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/KM