Zamknij

Kolejni neonaziści zatrzymani na Śląsku

Redakcja
24.01.2018 08:12
Kolejni neonaziści zatrzymani na Śląsku

Na polecenie gliwickiej prokuratury zatrzymano kolejne dwie osoby, które brały udział w „obchodach” 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim; podobnie jak trzech wcześniej zatrzymanych mężczyzn mają odpowiadać za propagowanie ustroju nazistowskiego.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową. We wtorek poinformowano o zatrzymaniu trzech mężczyzn, którym zarzucono propagowanie nazistowskiego ustroju poprzez „zorganizowanie i przeprowadzeniu 128. rocznicy urodzin przywódcy rzeszy niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej”.

Zobacz także

„Superwizjer” TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Zobacz także

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Podczas przeszukań prowadzonych u zatrzymanych zabezpieczono m.in. nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. Sprawdzane mają też być telefony komórkowe uczestników spotkania.

RadioZET.pl/SI/PAP