Nergal kpi z godła przed sądem. „Polska nie ma wyłączności na ptaka”

Redakcja
19.03.2018 12:09
Nergal kpi z godła przed sądem. „Polska nie ma wyłączności na ptaka”
fot. East News

W poniedziałek 19 marca przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się proces Adama Darskiego znanego jako Nergal. Lider deathmetalowej grupy Behemoth oskarżony jest o publiczne znieważenie polskiego godła.

Polska nie ma wyłączności na ptaka — mówił 41-latek przed sądem. Jego zdaniem wizerunek orła obecny jest w herbach i godłach wielu państw i krain geograficznych, więc Polska nie powinna mieć do niego pretensji w związku ze znieważeniem.

„Rzeczpospolita niewierna”

Podczas rozprawy oskarżony muzyk twierdził, że nie rozumie, dlaczego „w myśl urzędującej religii próbuje się zawłaszczać pojęcie patriotyzmu do jednej tylko jego interpretacji”. Nergal tłumaczył przed sądem, że swoim zachowaniem odwoływał się do norweskich kapel metalowych, które są, jego zdaniem, wspierane przez państwo, a nie prześladowane jak w Polsce.

Muzyk mówi, że nie chce od Polski wsparcia finansowego, lecz jedynie swobody działania, ponieważ jego zespół jest polskim towarem eksportowym. — Być może numer jeden, a na pewno w pierwszej dziesiątce. Pieniądze zarabiane na całym świecie przywozimy do Polski i zasilamy budżet tego kraju — wyjaśnia.

Muzyk skandalista

Trasa koncertowa, która jest przedmiotem sporu, nosiła nazwę „Rzeczpospolita Niewierna”. Odbywała się pomiędzy 30 września a 10 października 2016 r. Poza Nergalem oskarżony został grafik, który zaprojektował plakat przedstawiający odwrócony krzyż i orła bez korony, z którego oczu wychodzą węże.

RadioZET.pl/stefczyk.info/strz