Neumann: Polska powinna przyjąć kobiety i dzieci z Syrii. Miałaby argument w rozmowach z KE

Redakcja
14.06.2017 14:47
Slawomir Neumann
fot. Radio ZET

Polska powinna przyjąć kobiety i dzieci, ofiary wojny w Syrii, np. kilkadziesiąt osób, jak to zrobiły inne kraje; miałaby wówczas argument w rozmowie z KE - powiedział w środę szef klubu PO Sławomir Neumann. Jego zdaniem, polityka PiS ws. uchodźców może skutkować osamotnieniem Polski w UE.

Komisja Europejska formalnie wszczęła w środę procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się tych państw" z decyzji o relokacji uchodźców. Rzecznik Komisji Alexander Winterstein ogłosił jednocześnie, że Polska ma miesiąc na odpowiedź na tę decyzję, a nie dwa miesiące, jak to jest zwykle w przypadku procedur o naruszenie prawa.

Zobacz także

Neumann, odnosząc się do decyzji KE, wyraził obawę, że po przyszłotygodniowym szczycie UE poświęconym problemowi uchodźców, Polska zostanie sama, ponieważ Węgry i Czechy dogadają się w tej sprawie z Komisją. - A my zostaniemy sami. Uważam to za olbrzymi błąd w polityce zagranicznej - podkreślił polityk na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Zobacz także

Jego zdaniem, Polska w sprawie uchodźców powinna "pokazać solidarność z Europą" i przyjąć ofiary wojny w Syrii - kobiety i dzieci. - Nikt od nas nie oczekuje dzisiaj wielkich gestów, ale takich, jak zrobiły niektóre kraje - kilkadziesiąt osób - kobiet, czy dzieci z ogarniętej wojną Syrii przyjąć na leczenie w Polsce - przekonywał poseł. Jak dodał, w ten sposób nasze władze miałyby argument w rozmowach z Brukselą.

RadioZET.pl/PAP/MaAl